Háziasszonyoké lett a magyar államadósság ötöde
A magyar államadósság ötöde a lakosság kezében van, ami nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedően magas arány - mondta Barcza György, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatója szerdán a köztévében. Hozzátette, szeretnék, ha ez az arány még tovább emelkedne.
Minden korábbi várakozást felülmúlt a lakosság állampapír-vásárlása, ami a piacinál magasabb kamat miatt nemcsak a lakosság, hanem az állam és az adófizetők számára is előnyös – közölte Barcza György, az ÁKK vezetője.
Szerinte az állampapírpiac hozzájárul ahhoz, hogy stabilabb lábakon álljanak az állam pénzügyei, ami azért fontos, mert magas adósságszint mellett nem lehet hosszú távon tartós növekedést elérni egy gazdaságban. Mindenki érdeke, hogy az ország ne hitelből növekedjen, hanem saját vagyonát gyarapítsa.
Közölte, hogy míg 2008 előtt magas kockázatú országként tartották számon Magyarországot, és magas kamatokat kellett fizetni a befektetőknek, most az látható, hogy a magyar állampapír-hozamok ingadozási szintje a lengyelhez hasonló, amelyet biztonságos területnek szoktak nevezni a nemzetközi pénzvilágban.
A nemzetközi hitelminősítők felminősítései alacsonyabb kamatszintet, kiszámíthatóbb környezetet teremtenek, így könnyebben lehet egy 5-10 éves beruházás megtérülését kiszámolni, kisebb a befektetések kockázata – mondta Barcza György.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.