Amíg mi azzal voltunk elfoglalva, hogy már pincérnek se akar menni senki, bejátszotta magát egy szlovák cég a londoni ingatlanpiac kellős közepére, A tankönyvpiac és a gázszolgáltatás állami kézbe vétele enyhén szólva is furcsára sikerült, amire jól rímel a Lush egyik illatának neve: halál és hervadás. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Rosszul fizetik, azt is sokszor feketén, közben a munkájának ma már presztízse sincs, ki az? Bizony a pincér, a vendéglátásban a képzett felszolgáló a legnagyobb hiányosság – ez a foglalkozás a szektor „ápolónője” –, és a nem képzettből is egyre kevesebb van. Aki két tányért meg tud fogni az inkább Ausztriába megy dolgozni.
Bár a tankönyvpiac monopolizálásának eredeti célja a kaotikus kínálat, no és a szülők költségeinek csökkentése volt, a szándék máig nem, vagy nem így valósult meg. A kísérletezgetésre uniós milliárdokat költött az állam, az eredmény ennek ellenére erősen vitatható. Egyre több pedagógus és iskola dacol a központi akarattal, és dönt úgy, hogy a jól bevált, régi tankönyveket rendeli meg. Még akkor is, ha azok már nem is felelnek meg a kerettantervnek, vagyis bizonyos szempontból szamizdatnak számítanak.
A lakossági gázszolgáltatásban 2014 áprilisa óta nem volt árcsökkentés, jóllehet, a gázpiacon azóta is jelentős mértékben (tovább) estek az árak. Iparági becslések szerint csak ezen az ár-befagyasztáson az állami óriás közműszolgáltató cég, az ENKSZ (illetve a kormány) akár 150 milliárd forintot is kereshetett. A pufferpénz sorsa nem ismert, hivatalosan még a Főgáz sem tette közzé részletes tavalyi mérlegét - áll e heti második írásában annak a dossziénak, amit a HVG készített az állami visszavételekről.
Az állampapír jól fogy a lakosság körében, ami nem csoda, ha azt nézzük, hogy a bankbetétek szinte semmit nem fialnak. Az elérhető hozamok természetesen a lejárat függvényében változnak, a legrövidebb lejáratú állampapírral 2 százalékot, míg a leghosszabb futamidejűvel 3,8 százalékot is kaphatunk. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy a teljes hozamra a befektetés során felmerülő költségek miatt nem lehet szert tenni, sőt egyes tételek már kapásból csökkenthetik a befektetendő összeget is. A pénzintézetek mellett a Magyar Államkincstár (vagyis maga az állam) sok esetben a legolcsóbb megoldás, hiszen ott például ingyenes az értékszámla vezetése.
Úgy tűnik, hogy egy rendkívül ambiciózus és nem kevésbé szerencsés szlovák vállalkozás megcsinálta a lehetetlent: kelet-európaiként bejátszotta magát a londoni ingatlanpiac kellős közepébe. Szerkezetkész lett ugyanis a 33 Central nevű irodaépület Londonban, a King William Street 33 alatt. A 33 Central fejlesztője pedig egy olyan cég, amelynek a londoni Cityben (a világ egyik vezető pénzügyi központjában) elvileg nem sok keresnivalója lehetne. A HB Reavis 1993-ban Pozsonyból indult, ma is szlovák központú vállalkozás.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.