Nem, Magyarország nincs az élmezőnyben. Életkörülmények. Munkakörülmények. Családi élet. Ezt a három szempontot vizsgálta a HSBC óriásbank megbízásából a YouGov közvéleménykutató.
A három dobogós nagyon messze van Magyarországról, kettő viszont itt van, Európában. Az egyik ráadásul velünk együtt váltott rendszert, csatlakozott az Európai Unióhoz. Csak most nagyon beelőzött minket a listán.
Az ötödik helyen Svájc áll. Különösebb magyarázat nem szükségeltetik. A negyedik helyen viszont Csehország található. A harmadik Kanada, a második Új-Zéland. A győztes pedig Szingapúr.
Érdemes megnézni, hogy miért
Az Oroszlán városában jobban lehet keresni és élni, mint otthon. A közbiztonságról már nem is beszélve. Persze azért van egy-két furcsaság. Például az, hogy az újonnan vásárolt autó adója magasabb lehet, mint a kocsi ára. Kicsit sok a biztonsági kamera is, ezt nehezen szokják meg a gyerekek. A melegek számára sem Paradicsom Szingapúr. Melegnek lenni ugyan nem bűn, de homoszexuális aktivitásért két év börtönt lehet kapni.
De pénz beszél: 139 ezer amerikai dollár a bevándorlók átlagos éves keresete. Otthon általában ez csak 97 ezer dollár. A megkérdezettek 60 százaléka úgy nyilatkozott, hogy lényegesen többet keres, mint odahaza, és a szakmai karrierje is felfelé ível Szingapúrban. Ráadásul a városállamban az életminősége is jobb, mint otthon – így érzi a megkérdezettek kétharmada.
Akkor mégis mi lehet a baj?
Például az, hogy egy Toyota Camry az USA-ban 25 ezer dollárért megvehető. Szingapúrban ez több mint százezer dollár (legyünk pontosak, 107 ezer). A drágább autó még drágább Szingapúrban, mert az adó akkor még magasabb. A zsúfolt városállam vezetői ugyanis nem akarnak több autót. Finoman a magas adókkal figyelmeztetnek mindenkit erre. Az éttermek is méregdrágák. De ha valaki vállalja, hogy az ázsiai élelmiszerudvarokban kajál, akkor nagyon olcsón megúszhat egy étkezést (2-5 dollár). Csak figyelni kell a székeket: a sorban állók papírzsebkendőt helyeznek el, hogy jelezzék: a szék foglalt.
A tisztaság ára
A közbiztonság és a köztisztaság egyenesen a mániája volt a rendszeralapító atyjának, Li Kuan Jünek. Ma már a fia van hatalmon, de semmi sem változott. Sőt: 2012 óta 52000 új térfigyelő kamerát szereltek fel a városállamban. Ez főként az új bevándorlókat és a gyerekeket zavarja. A kamerák ugyanis a legkisebb vétséget is rögzítik. És jön a büntetés, ha valaki az utcán köpköd vagy szemetel. Esetleg kerékpárral nem szabályosan fordul be a sarkon.
Kiasu – sose maradj le!
Szingapúrt a versenyszellem különbözteti meg talán a legjobban a vetélytársaitól: a helyiek mindenben meg akarják előzni egymást. Ők akarnak elsőként beköltözni az új, méregdrága luxuslakásokba. Az ő gyerekeiknek nem jó más, csak a legjobb és legdrágább iskola. Kiasu a jelenség leírására használt kifejezés. A Szingapúrban használatos kínai nyelv szerint ez valami olyasmit jelent, hogy sose maradj le! Ez a versenyszellem vonzza a multikat éppúgy, mint a vállalkozó szellemű bevándorlókat. Nem véletlen, hogy Dél-Korea mellett Szingapúr az egyetlen állam, mely közepesen fejlett országból fejtetté vált az elmúlt ötven év során. Ma már az egy főre eső GDP magasabb Szingapúrban, mint az Egyesült Államokban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.