Egyetlen saját fillért sem ad a Hunguest Hotels Zrt.-ért, ráadásul további mintegy 20 milliárd forint kölcsönt is kap a baloldaliként elkönyvelt üzletembertől, Leisztinger Tamástól megszerzett szállodák fejlesztésére Jászai Gellért, aki egyszer már nagyot bukott egy ingatlanbizniszben.
„Ezzel nem lehet baj. Fent már eldöntötték.” A HVG információi szerint efféle mondatok röpködtek az elmúlt hónapokban azokban a döntéshozói körökben, amelyekben az ügyletet lebonyolították. A hetilap legfrissebb számában bemutatja azt a gyakorlott pénzemberek számára is nehezen átlátható, csavaros konstrukciót, amelynek révén Jászai Gellért megszerzett 14 Hunguest szállodát.
Ismerői szerint az üzletember mindig is abban látta a kapitalizmus lényegét, hogy pénz nélkül, pusztán banki kölcsönből tud pénzhez jutni. De miért mentek bele a bankok (az Erste Bank, az MKB és az Eximbank) abba, hogy alig három hónap alatt lezavarják a számukra túl nagy haszonnal nem kecsegtető üzletet? Van-e alapjuk azoknak a találgatásoknak, hogy Jászai igazából nem is magának vásárolt be? Mekkorát buknak a korábbi résztulajdonos szakszervezetek, amelyeket aprópénzzel fizetnek ki? Ha kíváncsi a válaszokra, olvassa el a friss HVG cikkét.
A Hunguest Hotels közleményben az alábbiakról tájékoztatta szerkesztőségünket:
A Hunguest Hotels Szállodaipari Zrt. határozottan cáfolja azokat a híreszteléseket, melyek szerint az Eximbank és az Erste Bank 25 milliárd forintos (80 millió eurós) hitelt biztosítana a társaság számára. A vállalat hiteleinek refinanszírozása nem a társaság felvásárlásának része, hanem annak előfeltétele.
Mint ahogyan azt idén áprilisban a Hunguest Hotels bejelentette, a társaság tulajdonosa eladásra készíti fel a szállodaláncot. A folyamatban lévő tranzakciónak azonban nem a része, hanem előfeltétele a vállalat hiteleinek refinanszírozása. Az ügyletben az Eximbank és az Erste Bank nyújt konzorciális hitelt a Hunguest Hotels számára, a bankok által biztosított hitelösszeg azonban az általános banki gyakorlatnak megfelelően nem azonos a folyósító pénzintézetek által a társaság vagyonelemeire bejegyzett biztosíték mértékével – annak nagyjából a fele. A Hunguest Hotels Szállodaipari Zrt. árbevételének jelentős hányada exporttevékenységből származik, ezért az Eximbank az irányadó jogszabályok alapján 2013. óta finanszírozó partnere a turisztikai vállalatnak. A Hunguest Hotels vállalati hiteleinek újrafinanszírozásában az Eximbank szerepe nem változott, a pénzintézet éppen akkora hitelkeretet biztosít a társaság számára, mint azelőtt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.