Magyarország kikerült a bóvliból, ahova 2011-ben került.
Visszaemelte a befektetési ajánlású kategóriába a magyar államadós-besorolást pénteken a Standard & Poor's.
A nemzetközi hitelminősítő péntek este Londonban bejelentette, hogy Magyarország hosszú és rövid futamidejű, devizában és forintban fennálló államadósságának osztályzatát az eddigi "BB plusz/B" szintről "BBB mínusz/A-3"-ra emelte. A "BBB mínusz" devizaadós-besorolás a befektetésre ajánlott kategória alapszintje.
Az S&P pénteki döntése azt jelenti, hogy az intézményi befektetők szempontjából Magyarország ismét befektetésre ajánlott szuverén adós. A nemzetközi gyakorlat alapján ugyanis a befektetési társaságok általában két hitelminősítő osztályzatát veszik figyelembe annak meghatározásához, hogy egy adott szuverén vagy kereskedelmi adós osztályzatát befektetésre ajánlottnak tekintik-e, vagy sem, és egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings már májusban átsorolta a befektetési ajánlású osztályzati sávba a magyar államadósságot.
A hitelminősítő indoklásában többek között kiemelte azt is, hogy a folyómérleg-egyenleg 2009 óta nem zárt deficittel, illetve hogy a külső hitelezések aránya is alacsony volt 2015-ben.
A felminősítés hírére a forint is erősödött egy keveset. A további várható hatásokról itt olvashatnak.
Szétkapkodják a forintot, jöhetnek a béremelések
A vártnál jóval hamarabb a második hitelminősítő is befektetésre ajánlotta Magyarországot. A Standard & Poor's döntésére azonnal erősödni kezdett a forint, hétfőn legalább 2-3 százalékos tőzsdei árfolyam-emelkedést jósolnak, a vállalkozások pedig már idén újabb beruházásokba foghatnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.