Januártól augusztus közepéig 2447 alkalommal akadályozták meg a szervezők, hogy játékszenvedélyüknek hódoljanak azok a fogadók, akik előzőleg írásban kitiltatták saját magukat a nyolc kaszinó valamelyikéből. Ezt válaszolta írásban egy képviselői kérdésre a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára.
Két lehetőség áll azok előtt, akik nem tudnak uralkodni játékszenvedélyükön, de már eljutottak odáig, hogy felismerték és le is akarják küzdeni függőségüket. Az egyik a jelentős önkorlátozó nyilatkozat, a másik a szervezői szintű önkorlátozó nyilatkozat. Ezek megtételére bárki jogosult. Az erre vonatkozó szabályozás szerint a nyilatkozattétel miatt sem a szenvedélybetegség vizsgálatára, sem szenvedélybetegségre utaló adat rögzítésére nem kerülhet sor.
Az első lehetőség
Az adóhatóság ebben az évben, augusztus közepéig 37 érvényes jelentős önkorlátozó nyilatkozatot vezetett be a jelenleg a játékkaszinók és a kártyatermek beléptetése során alkalmazott játékosvédelmi nyilvántartásba. A játékosvédelmi nyilvántartásban ezen felül 1859 bírósági korlátozás miatt sérülékeny személy is szerepelt augusztus közepén. A jelentős önkorlátozó nyilatkozat több szervezőre és több játékfajtára kiterjed, 1, 3, illetve 5 évre szól.
A második lehetőség
A játékosok az adott szervezőnél is tehetnek kizárólag a szervezőre irányadó, 3 hónap, 6 hónap, 1 év vagy 2 évre szóló önkorlátozó nyilatkozatot. Idén augusztus közepéig a nyolc játékkaszinóban önkorlátozó nyilatkozat alapján 2477 alkalommal tagadták meg a szervezők a játékosok beléptetését.
Az állami monopóliumnál miért nincs lehetőség az önkorlátozásra?
Ezt feszegettük nemrégiben egy cikkünkben, mert a vonatkozó kormányrendelet augusztus 31-én hatályba lépett módosítása alapján az állami játékszervezők hagyományos sorsolásos és fogadási játékaiból nem tudják kitiltatni magukat a szerencsejáték-függők. Tállai András ezt a döntést azzal indokolta, hogy többmilliós játékosi kör személyazonosítására lenne szükség, ami kizárólag a játékosok és a szervezők adminisztratív terheinek indokolatlan növelése mellett lenne megoldható.
Szerencsejáték-függő? Ha a kormányon múlik, az is marad
Bár látszólag komoly erőket mozgat meg a kormány a szerencsejáték-függőség enyhítéséért, azért valahogy csak úgy alakul, hogy ahonnan nagy pénzek érkeznek a büdzsébe, ott ne csökkenjen a játékosok száma. Ha valaki felismerné, hogy függő, ráadásul tenni is akarna ellene, ki is tiltathatja magát a kártyabarlangokból - de nem mindből.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.