A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) legújabb terméktesztjén az előre csomagolt salátakeverékeket és fő összetevőjüket, a jégsalátákat vizsgálta.
A Szupermenta elnevezésű projektben 35 terméket ellenőrzött a hatóság. A laboratóriumi vizsgálatok alapján valamennyi megfelelő volt, jelölési hiba miatt 10 előrecsomagolt salátakeverék esetében viszont bírságot szabtak ki.
A salátakeverékek csomagolása Magyarországon történt, a jégsalátákat egy spanyol termék kivételével mind hazánkban termesztették.
A hatóság felügyelői két előállítónál és két termelőnél helyszíni ellenőrzést is végeztek. Két esetben a friss jégsalátáknál nem engedélyezett növényvédőszer-hatóanyagot mutattak ki a laborvizsgálatok, ami miatt az érintett termelőkkel szemben hatósági eljárás indul.
Az előrecsomagolt termékeknél több jelölési probléma is akadt. Ilyen például, hogy a gyártók az összetevőket nem megfelelő sorrendben tüntették fel, rosszul használták a „változó arányban” jelölést, az előírtnál kisebb betűmérettel írták ki a nettó tömeget, illetve hogy a csomagoláson szereplő összetevők eltértek a gyártmánylapban leírtaktól.
A 23 termékből végül 19-nél indult hatósági eljárás a jelölési hibák miatt. A kevésbé súlyos jelölési hibák miatt figyelmeztetésben részesíti a Nébih az előállítókat.
A jégsalátákat úgynevezett kedveltségi szempontból is szemügyre vették. Végigmérték a saláták levelét, hogy mennyire szépek, egészségesek, épek, megbarnultak-e, sérültek, töröttek-e. A saláták ízénél a Nébih számára fontos volt, hogy kellemes, idegen íztől mentesek, roppanósak legyenek.
A legszebb, leginkább roppanós levelűnek a Becsey Zoltán által termelt világosabb zöld színű saláta bizonyult, ízben viszont kedveltebb a kisebb méretű Jászvega Trend Kft. terménye volt.
A jégsaláták versenyében a végső sorrend tehát a következő lett: első helyezett lett Becsey Zoltán terméke, a második helyen a Jászvega Trend Kft. jégsalátája, harmadikként pedig a Móraprizma Szövetkezet zöldje zárt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.