Gazdaság hvg.hu 2016. július. 19. 18:54

Bizonyították: Ha emelik a minimálbért, nő az újszülöttek súlya

Obama elnök két éve rendeletet adott ki a minimálbér emeléséről. Ez átlagban, szövetségi szinten a legkisebb órabért 7,25 dollárról 10,40 dollárra emelte. Elvben. A valóságban ugyanis az egyes államoknak nagy az önállóságuk a gyakorlati bevezetésben, ezért óriásiak az eltérések.

Néhány gazdag nagyvárosban, például New Yorkban vagy Los Angelesben a 15 dollárt is eléri, másutt még mindig csak 7,25 dollár a legalacsonyabb órabér. A vita főleg arról folyt eddig, hogy milyen hatása van a garantált legkisebb bérnek a munkanélküliségre. Sokak szerint a minimálbér többet árt, mint használ. Most három közgazdász egészen más szempontok alapján vizsgálta a minimálbér emelkedésének hatásait. G. Wehby, D. Dave és R. Kaestner a tekintélyes National Bureau of Economic Research (NBER) hivatalos lapjában közölt egy alapos tanulmányt a béremelés egészségügyi hatásairól. Egészen pontosan arról, milyen hatással van az újszülöttek egészségére a magasabb bér. 1989 és 2012 között 45, 8 millió újszülött adatait vizsgálták. A kismamák a 18-39 éves korcsoportba tartoztak és mind minimálbérért dolgoztak.

1 dollár, 1 deka

A kutatás eredménye szerint a minimálbér egydolláros emelkedése átlagosan az újszülöttek súlyának 11 grammos növekedését eredményezte és 2 százalékkal csökkentette annak valószínűségét, hogy a születési súly a kritikus 2500 gramm alatt legyen. Ahol hét-nyolc dollárral is nőtt a minimális órabér, ott 85 grammal nőtt átlagban az újszülöttek súlya a 23 éves vizsgálati időszakban. Emellett a minimálbér növekedésével javult a 18-39-es korcsoportba tartozó, egyedülálló és nem fehér kismamák általános egészségi állapota. A jobb anyagi helyzet, alaposabb orvosi ellátást tett lehetővé a terhesség alatt. A kutatók feladták tehát a leckét a két elnökjelöltnek, hiszen most már nem csak gazdasági, hanem komoly egészségügyi érvek is bevethetők a minimálbér szintjéről zajló vitában.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.