Irigyelt költségvetése ellenére további támogatásra szorult tavaly az MTVA, amely 80,5 milliárd forint helyett 91,8 milliárdot költött – írta a Népszabadság. Vaszily Miklós, az MTVA vezére a Világgazdaságnak azt mondta, idén elindul az M5-ös csatorna is, amelynek működtetése további 3 milliárdot emészthet fel.
Karas Mónika, a médiahatóság elnöke a törvény adta lehetőségével élve tavaly 10,6 milliárd forintot utalt át az MTVA finanszírozására a "közfeladat ellátásának folyamatos magas szintű biztosítása érdekében" – derült ki a Népszabadság szerint az NMHH tavalyi zárszámadásából.
Ez a 10,6 milliárd pótlólagos támogatást jelentett a közmédia egyébként is sokat támadott költségvetésében. A 2015-ös költségvetés eredetileg azzal számolt, hogy az MTVA 80,5 milliárd forintból gazdálkodhat, de ez sem volt elég a csoport fenntartására.
Már tavaly nyáron látszott, hogy komoly finanszírozási gondokkal küzdenek, mert a büdzsét nagyon megterhelte az M1 hírcsatorna és az M4 Sport elindítása is – írta a Népszabadság.
Vaszily Miklós, az MTVA megbízott vezérigazgatója a Világgazdaságnak azt mondta, a foci-Eb gyártási költsége nettó 250 millió forint, a jogdíj pedig 4,4 millió euró volt. A riói olimpia és paralimpia gyártási költsége 1,179 milliárd forintra, a jogdíja pedig kétmillió euróra rúg.
Ezeket költségvetési keretükből gazdálkodják ki. Vaszily arról is beszélt, hogy a közmédia 2016-ra csomagban eladta tévés reklámfelületeit az Atmedia ügynökségnek, tehát fix összeget kap majd, függetlenül attól, hogy miként alakul a nagy sportesemények közvetítése körüli értékesítés.
Arra a kérdésre, hogy jó üzlet volt-e látatlanban eladni a reklámértékesítést, azt válaszolta, hogy a csaknem 4,3 milliárdos bevétel bő egymilliárd forinttal meghaladja a teljes tavalyi tévés és rádiós reklámbevételüket, a bónusz után pedig a 2015-ös reklámbevételüket kétmilliárd forinttal lépi túl.
És indul az újabb csatorna, az M5, amelyen augusztus elejétől az olimpiát közvetítik, majd szeptembertől ismeretterjesztő, edukációs, kulturális tematikus csatornaként működtetik tovább. A működése Vaszily Miklós szerint körülbelül 3 milliárd forintot igényel majd, amit az MTVA jövő évi, mintegy nyolcvanmilliárd forintos büdzséjéből kell kigazdálkodniuk.
Arra a felvetésre, hogy a sajtó megkérdőjelezte az M5 indulását, mondván, nem lesz rá forrás, a megbízott vezér úgy reagált, hogy egyik feltételezésnek sincs alapja, a büdzsét is az M5 elindulása szerint tervezik. "Más kérdés, hogy ez további költségoptimalizálást igényel, hiszen a bevétel adottság" – tette hozzá.
Hozzátette, nem kifejezetten létszámcsökkentésre gondol, "bár ilyen minden évben volt, és nincs okunk feltételezni, hogy idén ne lenne". Nagy tartalékokat lát viszont a párhuzamos működések felszámolásában.
"A közmédiában még tetten érhető egy berögződés, amellyel nehéz mit kezdeni. Vannak olyan munkatársak, akik egykor beléptek a közmédiához, és szinte jogot formálnak arra, hogy nyugdíjas korukig itt dolgozhassanak. Ha pedig ez nem így alakul, az elképesztő felháborodást szül" – mondta.
Szerinte "egy kétezer fős nagyvállalatnál bármilyen változtatás, amely egy pár százas cégnél öt embert érint, száz fő életére van hatással, és ez természetesen emberileg nehézségeket okoz. ... Tehát – akár az M5 miatt is – veszünk fel új embereket, miközben lehet, hogy meg is válunk egyesektől" – közölte.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.