Gazdaság MTI 2016. május. 27. 16:25

Két országban nyomták csak le a magyar vásárlókat Európában

Értékben 4,6 százalékkal nőtt a magyarországi élelmiszer-kiskereskedelem forgalma az idei első negyedévben a tavalyi első három hónaphoz képest, ez a harmadik legmagasabb a vizsgált huszonegy európai ország rangsorában, Törökország és Lengyelország után – állapította meg a Nielsen piackutató.

A mennyiségi eladások 1,3 százalékos növekedésével Magyarország ahhoz a tizennégy országhoz tartozik, ahol pozitív a trend – közölte a Nielsen.

A kutatási összefoglaló szerint ez már a nyolcadik egymást követő negyedév, amikor Európában dobogós helyet foglal el Magyarország az élelmiszer-kiskereskedelem bevételének nagy növekedési arányával. A mennyiséget tekintve a hat éven át tartó folyamatos csökkenés után 2014 első negyedévében fordult át növekedésbe a trend, ami megszakítás nélkül már kilenc negyedéve pozitív.

Európában a napi fogyasztási cikkek – élelmiszerek, italok, háztartási vegyi áruk és kozmetikumok – átlagára 0,7 százalékkal emelkedett az idei első negyedévben az előző év hasonló időszakához képest, ez 2010 első negyedéve óta a legalacsonyabb arány. A mennyiségi eladás 0,8 százalékkal nőtt.

A közlemény szerint Európát lehúzta az első negyedévben, hogy jelentősen csökkentek az árak az öt nagy piac közül kettőben, Németországban és Olaszországban. Az alacsonyabb árakat a kiskereskedelemben zajló éles verseny és a termelési költségek csökkenése okozta, főként az olcsóbbá vált energia.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.