A Költségvetési Tanácsnak (KT) a 2017-es költségvetés strukturális hiányával kapcsolatban vannak csak kétségei, de a többi ponton a büdzsé az uniós elvárásokkal szinkronban van, véli a testület.
Kovács Árpád, a KT elnöke az M1 aktuális csatorna szombat délelőtti műsorában hangsúlyozta, hogy a strukturális hiánnyal kapcsolatban vannak korlátok, amelyeket be kell tartani, és a kormánytól kérték, hogy mutassa be az ehhez szükséges folyamatokat. A kormányzat emellett dönthet úgy is, hogy azt mondja, nem tudja tartani a határokat, de vélhetően nem ezt választja - jegyezte meg. Beszélt arról is, hogy a jövő évi adócsökkentéseket a gazdasági termelés növekedéséből és adóbeszedés hatékonyságának növeléséből lehet finanszírozni, utóbbival kapcsolatban megjegyezte, jó az adóbeszedés hatékonysága, de "lenne még mit harkálykodni" a szürkegazdaság csökkentésében.
A költségvetési egyenlegtől a strukturális egyenleg abban tér el, hogy nem veszi figyelembe az átmenetinek szánt egyszeri tételeket, például az ideiglenes adókat, viszont a tényleges kiadási és bevételi tételek helyett abból a feltételezésből indul ki, hogy a gazdaság a potenciális szintjén teljesít. Így rosszabb időkben a hagyományos egyenlegnél jobb a strukturális egyenleg, hiszen ha a gazdaság újra jól teljesít, az majd automatikusa növeli az adóbevételeket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.