Módosított a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) a földvásárlási hitelprogram tőketörlesztési feltételein, most már lehetőség van arra is, hogy a hitelfelvevők a mezőgazdasági termelés éves ciklusához igazíthassák a törlesztés gyakoriságát és időpontját.
A földárverésekhez kapcsolódó hitelprogram tőketörlesztést előíró szabályainak módosításával a hitelt felvevő földművelők maguk választhatják meg a tőketörlesztés gyakoriságát – közölte az MFB. A negyedéves törlesztési periódusok helyett választhatnak éves tőketörlesztést is, ez esetben azt is meghatározhatják, hogy melyik negyedévhez tartozó fordulónapot választják a tőketörlesztés időpontjának.
A módosításra azért van szükség, mert a mezőgazdasági termelés éves ciklusai eltérőek az egyes ágazatokban, a gazdák pedig különböző időszakban jutnak bevételhez. Így az MFB döntése alapján a földvásárlási hitelprogram feltételei igazodnak a gazdák igényeihez, megkönnyítve, illetve tervezhetőbbé téve a gazdálkodást – közölték. A kamattörlesztés változatlanul naptári negyedévenként esedékes.
Az MFB a döntés megkönnyítésére hitelkalkulátort tett közzé honlapján, amelynek segítségével a tőke- és kamattörlesztések könnyen kiszámíthatók.
A közlemény szerint az MFB és a hitelprogram közvetítői feladatait ellátó Budapest Bank azon dolgozik, hogy a gazdák minél előbb hozzájussanak a földvásárláshoz szükséges összeghez. A Budapest Bank ennek érdekében még a konkrét hitelkérelem benyújtását megelőzően hitelígérvényeket bocsátott ki az árverések előtt, illetve – nem megvárva a Nemzeti Földalappal (NFA) kötött szerződések hatályba lépését – a konkrét hiteligények elbírálását is gyorsított eljárásban kezdte meg.
A Budapest Bank adatai szerint a hiteligénylések száma folyamatosan emelkedik. A befogadott hitelkérelmek száma meghaladja az ezret, összegük 22 milliárd forint fölött van, a jóváhagyott hitelkérelmek száma pedig megközelítette a 800-at, összegük csaknem 14,5 milliárd forint.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.