Tizenöt éve nem volt alkalma a kormánynak ilyen büszkélkedésre
Az államháztartás központi alrendszerének első negyedévi hiánya 125,8 milliárd forint volt, a márciusi deficit 140,8 milliárd forintot tett ki – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az előzetes adatok alapján. Az NGM szerint másfél évtizede nem volt ilyen alacsony az első negyedéves hiány.
Az idei első negyedévet a központi költségvetés 158,2 milliárd forintos hiánnyal, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 29,9 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 2,5 milliárd forintos többlettel zárták. Egy évvel korábban, 2015 első negyedévében az államháztartás központi alrendszerének deficitje 536,7 milliárd forint volt.
Az államháztartás központi alrendszerének márciusi hiánya 140,8 milliárd forint volt, amely lényegesen alacsonyabb az előző év márciusi, 226 milliárd forintos deficitnél. Az NGM szerint a két év március végi egyenlegének eltérő alakulásában az idei év magasabb adóbevételei, valamint a központi költségvetés lényegesen alacsonyabb kiadásai játszottak szerepet.
Az első negyedéves hiány a tárca szerint a legalacsonyabb volt az elmúlt másfél évtizedben. Azt írták, a kedvező gazdasági környezetnek és a foglalkoztatottság emelkedésének köszönhetően folyamatosan bővülnek a bérekhez és a fogyasztáshoz kapcsolódó befizetések, míg a feketegazdaság ellen megtett lépések az adófizetési morál javításához járulnak hozzá érdemben.
Az előző év azonos időszakához képest idén főként az uniós programok kiadásai, valamint a kamatkiadások voltak alacsonyabbak. Előbbit a 2007-2013-as ciklus operatív programjainak zárása, illetve az új, 2014-2020-as időszak kifizetéseinek későbbi felfutása, míg utóbbit a kamatkiadásokat az éven belüli eltérő kamatfizetések alakulása magyarázza.
Az uniós módszertan szerinti hiánycél 2016-ra továbbra is a bruttó hazai termék (GDP) 2 százaléka – áll a tárca közleményében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.