Soron kívüli ellenőrzést rendelt el a tejtermékekre a földművelési tárca. A Nébih-akció a beszerzési ár alatti értékesítésre is kiterjed. Vizsgálják a termékek minőségét is. A hétfőn tehenekkel tüntető gazdák a Nébihhez is petíciót nyújtottak be.
Zsigó Róbert, a földművelési tárca államtitkára elrendelte a tejtermékek országos ellenőrzését a tejtermelők hétfői budapesti demonstrációja nyomán – jelentette be Oravecz Márton, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elnöke az M1-en.
A Nébih ellenőrzése a beszerzési ár alatti értékesítésre terjedhet ki. Ezen kívül vizsgálhatják a termékek minőségét, például, hogy a sajtként árult termék nem tartalmaz-e növényi zsírt, illetve ellenőrizhetik az élelmiszerbiztonságot is. Nyomon követik a termék útját is, a kereskedőnek bizonyítania kell az áru eredetét is – sorolta.
Arról is beszámolt, hogy a tejtermelők előző nap átadott petíciójában kifogásolták, hogy a tisztességtelen versenyben elvéreznek a magyar tejtermelők, ezért a külföldről érkező túl olcsó termékek kiszorítását követelték a hivataltól. Ezzel kapcsolatban Oravecz Márton hangsúlyozta, hogy az ellenőrzésekben, az információcserében együttműködnek a külföldi társhatóságokkal, de árat nem szabályozhatnak.
Az elnök azt várja a demonstrációtól és az ellenőrzéstől, hogy ráirányítja a figyelmet a kiváló minőségű magyar tejre és tejtermékekre.
Mint arról beszámoltunk, hétfőn öt tehenet hajtottak végig a Belvároson tiltakozó gazdák. Közölték: azért tüntetnek, mert szerintük az unió és a magyar állam által nyújtott támogatások nem elegendőek, illetve nem fejtik ki a kívánt hatást. A támogatások ellenére ugyanis a Magyarországon a nyerstej-árak tovább csökkentek, most kilogrammonként 55-72 forint között vannak; a tej önköltsége pedig 95-105 forint közötti, azaz a felvásárlási árak nem fedezik a költségeket.
A demonstráció közvetlenül nem a kormány ellen irányul, hanem az árletörő hatású importdömping és a tisztességtelen kereskedői magatartás ellen. Az állattartók azt sürgetik, hogy a hatóságok lépjenek fel erélyesebben a tejpiaci áfacsalókkal és élelmiszer-hamisítókkal szemben, a kereskedők pedig csak tisztességes gazdasági szereplőktől vásároljanak tejtermékeket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.