A Matolcsy György unokatestvérének érdekeltségébe tartozó NHB Bank úgy nyerte meg a bedőlt Buda-Cash ügyfélvagyonára kiírt pályázatot, hogy nem is felel meg az egyik alapvető feltételnek. Nem rendelkezik ugyanis országos hálózattal, márpedig ez a Buda-Cash-károsultak nagy száma miatt kötelező előírás volt a pályázatban. Kérdés, ezek után mit lép az MNB, hiszen a jegybanknak kellene szentesítenie az ügyletet.
Nem is indulhatott volna a tavaly év elején bedőlt Buda-Cash ügyfélvagyonára kiírt pályázaton a Matolcsy György jegybankelnök unokatestvére, Szemerey Tamás érdekeltségébe tartozó NHB Növekedési Hitel Bank Zrt., amely egyedüli indulóként szinte biztos befutóként vett részt a versenyben – állítja Dióslaki Gábor, a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetségének (TEBÉSZ) elnöke.
Az érdekvédelmi szövetség egy károsult jelzése alapján bukkant több aggályos pontra. Ezek alapján szerintük a Matolcsy-vezette jegybank 100 százalékos tulajdonában lévő Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. (PSFN Kft.) – amely a bedőlt pénzügyi cégek felszámolásáért felelős és kijelöli a felszámolót – erősen támadható módon akarja átadni az MNB-elnök rokon bankjának a Buda-Cash állományát.
A sok károsult miatt kértek országos hálózatot
Megnéztük a pályázat nyilvános ajánlattételi felhívását, ebben valóban szerepel egy alapvető feltétel: a pályázónak országos lefedettséget biztosító hálózattal kell rendelkeznie, meg is indokolják, hogy miért: "az állományátruházással érintett ügyfelek jelentős számára és az országon belüli eltérő földrajzi elhelyezkedésére tekintettel”. Ehhez képest a Szemerey érdekeltségébe tartozó NHB-nak egyetlen budapesti fiókja van, a bank honlapján is ez szerepel, és ezt közölték telefonos érdeklődésünkre is, mikor (hiába) kerestük a vidéki hálózatot.
A TEBÉSZ azt sem érti és erősen aggályosnak tartja, hogy a felszámolói pályázatban felsorolt, kiadható értékpapír-állomány listája jóval bővebb, mint amit a PFSN kommunikált. „Nagyon nem mindegy, hogy a felszámoló egészen pontosan milyen vagyont fog átadni. Márpedig a két lista között jelentős eltérések vannak, a pályázati kiírásban sokkal több értékpapír szerepel. Így adódik a kérdés: a többivel vajon mi a helyzet” – tette fel a kérdést a kisbefektetői érdekvédelmi szervezet elnöke.
Nem értik, más miért nem indult
Ehhez képest a pályázatot bonyolító PSFN február 26-i közleményében tudatta: az NHB ajánlata „érvényes, továbbá minden tekintetben megfelel a jogszabályi és a nyilvános pályázati kiírásban foglalt feltételeknek”. A Matolcsy unokatestvérének érdekeltségében tartozó NHB pedig bejelentette, hogy felkészült „a Buda-Cash-ügyfelek eszközállományának fogadására, és az ügyfelek tranzakcióinak kezelésére”. Drabik Zsolt, az NHB Bank vezérigazgatója nyilvánosan, a közleményben csodálkozott is, amiért „más piaci szereplő nem indult a pályázaton”.
A két aggályos kérdéssel megkerestük az NBH Bankot, amelynek pr-kommunikációs tanácsadója, Kecskeméti Judit korábban kiadott közleményükre hivatkozott, amelyben azt írták: a cég "a saját képviseletei és bankfiókjai (kiemelés tőlünk – a szerk.) mellett közvetítők révén is országos elérést biztosít majd (kiemelés tőlünk – a szerk.) az ügyfeleknek”. Az átadott értékpapír-állományt firtató kérdésünkre pedig azt mondta, ezek köre még változhatott a kiíráshoz képest. Viszont a felmerült aggályokról szerinte inkább a PSFN-t kell megkérdeznünk, hiszen az írta ki a pályázatot. Megkerestük a PSFN-t is, amint válaszolnak, cikkünket kiegészítjük.
Így mások is pályáztak volna?
A nyertes Szemerey-féle bank egyetlen bankfiókjára elég nehezen húzható rá az országos hálózat az érdekvédelmi szervezet szerint, mert a közvetítők igénybevétele messze nem felel meg ennek. "Két olyan bankról is tudunk, amely emiatt a követelmény miatt nem indult a pályázaton. Ráadásul nem azt írták elő, hogy elég majd kiépíteni a hálózatot, hanem ilyennel kötelezően már rendelkezni kellett a pályázat időpontjában" – mondta Dióslaki Gábor.
A tranzakcióhoz még kell Matolcsyék jóváhagyása, kérdés, hogy az MNB rábólint-e az NHB győzelmére, ha egyelőre kérdéses, mennyiben is felelt meg az egyik kötelező feltételnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.