A cukorgyárak és forgalmazók kénytelenek volt árakat emelni, 5-7 százalékos emelkedés is lehet, de a feldolgozott termékekben nagyobb drágulás várható. Ráadásul az emelkedés tartósabb lehet, ugyanis több cukorra van igény, mint amennyi a globális termelés.
Iparági szereplők szerint a feldolgozott édes termékek esetében 10 százalékkal is emelkedhetnek az árak 2016 elején, ugyanis a cukorgyártók is kénytelenek voltak árakat emelni az ősszel – írja a Népszabadság. Az egyik gyártó szerint hiú ábránd, hogy 200 forint alatti átlagáron marad a cukor fogyasztói ára, ugyanis a tőzsdei kereskedésben nyár óta szédítő mértékű az áremelkedés, ami elérte a 20 százalékot is, de a tengeren túli piacokon 40 százalékos az emelkedés.
Évek óta túltermelés volt a piacokon, ami alacsony árat eredményezett, azonban napjainkra a fogyasztással egyensúlyba került, ami elindította az ár emelkedését – nyilatkozta a lapnak Juhász Gergely a Conclude Zrt. elnöke. A mostani szezonban azonban az igények már meg is haladták a termelést, ráadásul a kereslet növekedésére számítanak, egyedül az tartotta alacsonyan az árakat, hogy 2009 óta 25 millió tonna cukorfelesleg halmozódott fel. Az áremelkedést ellensúlyozhatják a második legnagyobb termelőnek számító India tervei, miszerint államilag támogatnák a cukornádtermesztőket, de sokat jelent a dollár árfolyamának emelkedése is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.