Elképesztő mértékben nőttek a termőföldek hektáronkénti árai 2014-ben, miközben a kormány idén az állami földek kiárusításába fogott. Az emelkedés mértéke megszégyeníti a legjobb részvényalapokat is, egyáltalán nem ritka a 15-16 százalékos értéknövekedés sem.
Megdöbbentő mértékben nőttek a földadásvételi összegek, emellett a földbérleti díjak a 2014-es évben – írja a KSH adataira hivatkozva a Világgazdaság. Egy tavalyi jogszabállyal jelentősen szűkült a földvásárlók köre, mellyel előnyt élveznek a helyben élő, földműves minősítéssel rendelkező vevők. A keresletszűkülés miatt sokan arra számítottak, hogy ez a földek hektáronkénti árában is megmutatkozik majd, de csökkenés vagy stagnálás helyett folytatódott, sőt fokozódott az árak emelkedése – bár mérsékelheti a valós helyzetet, hogy az adatokba még a 2014. májusi módosítás előtti vásárlások is beletartoznak.
A korábbi években 12,8 és 8,2 százalékos volt az árnövekedés, ezt szárnyalta túl a tavalyi átlagos 15 százalékos növekedés. A szántók értéke átlagosan 16 százalékkal emelkedett, így egy hektár szántó átlagára 884 600 forint volt – a legmagasabb Hajdú-Bihar és Békés megyében, ahol jóval egymillió felett jár egy hektár átlagára. A többi művelési ágban is 10 százalék felett nőttek az árak, az erdőművelés volt a legszerényebb, de ott is 12 százalékos volt az emelkedés, a szőlőművelési területek 15 százalékkal nőttek.
Emellett a bérleti díjak is növekedtek tavaly, átlagosan 5,2 százalékkal, országosan 42 700 forint volt egy hektár bérlése. Az állam ennek ellenére egyes területeket rendkívül olcsón adott bérbe, az állami tulajdonú szántók akár 50 ezer forintot is érhetnének hektáronként, de a Hubertus Bt. például mindössze 10 ezer forintot fizet az államnak – bár további ellenszolgáltatások is a bérlet részét képezik. A kormány új törvénytervezete a régebbi bérleti szerződések módosítására törekszik, de az ellenzék a korábbi kétharmados törvény megkerülését látja a tervezetben. Nem mellékes szál, hogy a módosítás érintheti Simicska Lajos érdekeltségeit is, több földbérleti szerződést is felülvizsgálhatnak, de a kormány állítása szerint elsősorban a 2010 előtti hosszú távú bérlőket érintené a módosítás.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.