Gazdaság hvg.hu 2015. november. 12. 20:24

Furcsa állításokkal van tele az MVM Paks 2-ről szóló hatástanulmánya

Az MVM Paks II. Zrt. által készített, az új paksi atomerőműről készített környezeti hatástanulmány az Energiaklub szerint számos kulcskérdést nem tisztáz, többször megalapozatlan, illetve elavult és hibás nézetekre hivatkozva teszi állításait

Nem foglalkozik behatóan a keletkező hulladékok kezelésével és a Duna hőtermelésével az MVM Paks II. Zrt. által készített és benyújtott környezeti hatástanulmány az Energiaklub által készített véleménye szerint - írja a napi.hu.

Az új paksi atomerőmű környezeti engedélyezési eljárása 2014 decembere óta zajlik. Az eredményről a Baranya Megyei Kormányhivatal várhatóan ez év végén hoz határozatot. Az Energiaklub ügyfélként bejelentkezett az eljárásba, és eljuttatta a hatásvizsgálati dokumentumokat értékelő elemzését a hatóságnak, melyet a vonatkozó jogszabály értelmében kötelező figyelembe venni.

A tanulmány a projekt szükségszerűségét - konkrét társadalmi, gazdasági, fenntarthatósági elemzések híján - olyan állításokkal igyekszik igazolni, miszerint a megújuló energiaforrások és kiserőművek adta lehetőséget az ország már kihasználta, így a jövőben felmerülő kapacitáshiányt csak nagy teljesítményű, új építésű erőművekkel lehet csökkenteni. Ezzel szemben az Energiaklub energetikai szimulációval mutatta ki, hogy a hazai áramtermelés legalább 27 százalékát adhatnák a megújulók (ez jelenleg 9 százalék), az áramigények akkor is folyamatosan, biztonságosan elláthatóak lennének.

A tanulmány egy további érve, hogy az atomerőművi villamosenergia-termelés gazdaságilag hatékony. Ezt már több tanulmány cáfolta közgazdasági számításokkal, legutóbb a Felsmann Balázs korábbi energetikai szakállamtitkár által készített elemzé.

Az atomerőműből származó radioaktív és nukleáris hulladék végleges kezelése környezeti szempontból kulcsfontosságú. Ennek ellenére a hatástanulmányból az derül ki, hogy a beruházó ezzel a problémával nem számol.

Az új blokkok megfelelő hűtése, és ezzel együtt a Duna hőterhelése a környezeti hatástanulmány másik legkritikusabb pontja. A reaktorok hűtését a hatástanulmány frissvizes megoldással tárgyalja, és ez mind környezeti, mind biztonsági kockázatot is felvet - írja a napi.hu.

zöldhasú
Hirdetés