A magyar kormány azzal érvel Brüsszelben a nagy áruházláncok extra megadóztathatósága mellett, hogy a Tesco, Aldi, Lidl, Spar, Metro túl hatékonyan működik – és ezért az ellenőrzésük a magyar hatóságoknak több energiájába is kerül. Legalább is ez a torz elképzelés rajzolódik ki abból a levélből, melyből a Népszabadság mazsolázott.
A színfalak mögött a kormány továbbra is Brüsszelt puhítja annak érdekében, hogy az EU – a jelenleg felfüggesztett, a multicégeket kiemelten sarcoló élelmiszerlánc-felügyeleti díjat – valamilyen szinten mégiscsak engedélyezze. Magyarországon nagyon ráfizethet az olyan élelmiszer-kereskedő, mely túlságosan korszerű és hatékony, ha fejleszti a logisztikai rendszerét, mert így több adót kellene fizetnie – írja a Népszabadság szerint Trócsányi László igazságügyi miniszter az uniós versenyjogi biztosnak.
A lap birtokába került, Margaret Vestagernek címzett levél mondandója, hogy a magyar kormány továbbra is lobbizik a kétkulcsos élelmiszerlánc-felügyeleti díj érdekében. Vagyis azért, hogy a hazai láncok (CBA, Coop) helyett a Tesco és a Spar, illetve más nemzetközi tulajdonosi hátterű élelmiszerláncok fizessék meg ezt az ágazati adót.
Trócsányi (vagyis: a magyar kormáyn) új ötlete, hogy a piacvezető Tesco legalább 2,1 milliárd forintot fizessen. Az indokláskánt felvázolt kép szerint – írja a Népszabadság – a a Tesco, az Auchan, a Spar, a Lidl, a Penny Market azért súlyos veszélyforrások, mert hatékonyak, így Trócsányi szerint a szemmel tartásuk is sokkal több időt és energiát emészt fel a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnál (Nébih). Így pedig – zárul a logikai kör – igenis indokolt, hogy e kör fizessen többet.
Mint azt korábban megírtuk a kormány tovább harcol az élelmiszerláncok felügyeleti díjának uniós felfüggesztése ellen, és az Európai Bizottság döntését megtámadta a luxembourgi székhelyű Európai Bíróságon. Az Európai Bizottság az élelmiszerlánc-felügyeleti díjjal kapcsolatban azt az álláspontot képviseli, hogy a meredeken progresszív kulcsok az uniós joggal, az egységes piaccal összeegyeztethetetlen tiltott állami támogatást nyújtanak az alacsonyabb árbevételű vállalatoknak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.