Magyar bóvli: megy a találgatás, mit lép pénteken a Moody's
A felminősítés előszobájába léphet Magyarország a Moody’snál pénteken, és van egy kis esély arra is, hogy a Fitch Ratings még idén kiemeli az országot a bóvliból – írta a Világgazdaság.
A Moody’s nem fogja kiemelni Magyarországot a befektetésre nem ajánlott, úgynevezett bóvli kategóriából pénteken, de azt vélhetően megteszi, hogy a felminősítésre utaló pozitívra javítja az eddigi stabil kilátását – mondta a VG szerint Gárgyán Eszter, a Citi vezető közgazdásza.
A magyar kormány már hosszú évek óta, az elemzők pedig az idei év elejétől azt várják, hogy a három nagy nemzetközi hitelminősítő hamarosan újra a befektetésre ajánlott sávba minősítse az országot. A cégek még 2011 végén minősítették vissza a bóvli kategóriába Magyarországot, amikor az unortodox gazdaságpolitika a virágkorát élte, és majdnem meg kellett állapodni a Nemzetközi Valutaalappal egy hitelcsomagról.
A dolgok azonban azóta sokat változtak, Balatoni András, az ING Bank vezető közgazdásza a lap szerint például azt emelte ki, hogy a magyar állampapírhozamok és a CDS-felár is alacsonyabb, mint a befektetésre nem ajánlott többi országé, vagyis a piacot nem érdeklik a hitelminősítők.
Ezzel egyetért Trippon Mariann, a CIB Bank elemzője is, aki ennek ellenére nem számít felminősítésre. Azt mondta, a Moody’s elemzése szerint erre akkor kerülhet sor, ha kiszámíthatóbbá válik a gazdaságpolitika, ami támogatja a növekedést, illetve, ha az államadósság határozottan csökken. Most legfeljebb a kilátás javulhat.
Gárgyán Eszter szerint azonban jó esély van arra, hogy a Fitch Ratings november 20-án kiemelje Magyarországot a bóvli kategóriából, mert már fél év eltelt azóta, hogy pozitívra javították a korábbi stabil kilátást. Az ország adósbesorolása mindhárom ügynökségnél egy szinttel marad el a befektetési kategóriából, de csak a Fitch tart érvényben pozitív kilátást, a másik két cégnél stabil a besorolás.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.