Gazdaság hvg.hu 2015. október. 28. 13:25

Veri a mellét a kormány, pedig a helyzet csak rosszabb lett

Több mint tíz helyet javított Magyarország a versenyképességi rangsorban – a Nemzetgazdasági Minisztérium győzelmi jelentése szerint. Pedig, ha jobban megnézzük, valójában romlott a versenyképességünk.

Nagyot ugrott előre az ország a versenyképességi rangsorban a Világbank Doing Business című kiadványa alapján a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye szerint. A tárca azt még elárulja, hogy ez annak köszönhető, hogy a Világbank átdolgozta a módszertanát, az viszont kimaradt a közleményből, hogy az új módszertan alapján valójában romlott a versenyképességünk.

A Világbank minden évben 189 ország versenyképességi mutatóit hasonlítja össze. Tavaly csak az 54. helyen voltunk, idén már a 42. helyen állunk. Eddig a jó hír, és ez egy tipikus almát a körtével összevetés. A 444.hu alaposan elmagyarázza, hogy az új helyezés valójában azt jelenti, hogy 2 helyezést romlott a versenyképességünk, ha az új módszertant alkalmazzuk a tavalyi mutatóinkra is.

A napi.hu pedig azt emeli ki a jelentésből, hogy a régiós versenytársainkhoz képest is csúnyán lemaradtunk. A környéken minden ország jobb nálunk, amelyik számít: Horvátország, Bulgária, Románia, Észtország, Litvánia, Ausztria, Lettország, Lengyelország, Szlovákia, Szlovénia, Csehország, még Macedónia is jóval előttünk van a sorban. A régióban csak Szerbia van lemaradva az 59. helyen, és Ukrajna.

Magyarán egyre rosszabb a helyzet, nemcsak a befektetők szubjektív értékelése, hanem az a Világbank objektív mércéi szerint is egyre kevésbé csábító nálunk üzletelni.

Például piszok nehéz építési engedélyt szerezni nálunk, és rengeteg időt emészt fel az adóadminisztráció (évente 277 órát), miközben a közterhek elviszik a profit több mint 48 százalékát. Még az áramot is elképesztően sokáig tart bevezetni egy üzlethelyiségbe (ötféle ügyintézés, 252 nap).

zöldhasú
Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.