Gazdaság hvg.hu 2015. október. 25. 13:37

Magyarország is szerepel az aggasztó országok listáján

Bár csak a kevésbé veszélyeztetett országok között, de Magyarország is szerepel a HSBC vészlistáján, ahol azok az országok sorakoznak, amelyek ilyen vagy olyan területen komoly nehézségekkel harcolnak. A bank elemzői szerint Brazília és Oroszország van a legnagyobb bajban.

A világgazdaság ugyan stabilizálódott valamennyire a nyári hónapok után, amikor a kínai tőzsde mélyrepülése borzolta a szakértők és a befektetők idegeit, ám maradt jó néhány olyan tényező, amely sérülékennyé teszi a feltörekvő országok egy részét. Az aggasztó jelek nem egyformán jelentkeznek az érintett gazdaságokban - írja a Napi.hu. A listára a kis bajban lévő országok közé felkerült Magyarország is, amelyet a növekedés lassulása és a tőkekivonás veszélyeztet.

Az olcsó energiahordozók továbbra is meghatározó szerepet játszanak a világgazdaságban. A nagy olajexportőrök - Arábia, az Egyesült Arab Emírségek és mások - gazdaságát súlyos csapás érheti idén, állami költségvetéseiken méretes lyukak keletkeztek. Brazília, Chile, Kolumbia és Oroszország, amelyek kivitelének fele nyersanyag vagy energiahordozó, különösen rossz helyzetbe kerülnek.

A jelentés az aggasztó jelenségek sorában az ázsiai térség egyes országait érintő gyengeségeket sorolja az első helyre. Az alacsony nyersanyag- és energiaárak, továbbá a várt amerikai kamatemelést megelőző tőkekiáramlás komoly gondokat okozhat Malajziának és Indonéziának. Amiatt e két országnak, mert földrajzi közelségük és kereskedelmi kapcsolataik miatt erősen függenek Kínától.

A kínai gazdaság gyengélkedése rontotta a gazdasági hangulatot a két országban. Valutáik gyengültek, a hitelhez jutás költségei emelkedtek, ami veszélyezteti a vállalatok fenntartható növekedését - figyelmeztet a HSBC szakértője.

További részleteket itt lehet olvasni.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?