Gazdaság hvg.hu 2015. október. 09. 13:26

Legyőzhető a ruhaipar mumusa is

A világ második legkörnyezetszennyezőbb iparágának számító ruhaiparban sincs veszve minden, mert bár csak az Egyesült Államokban évente 13 millió tonnát dobnak szemétbe e termékből, tud az is hasznot hozni a gyártóknak, ha a fenntarthatósági szempontokat is becsempészik az összetevőik közé...

Nincs minden veszve még a ruhaipar számára sem – olvasható a Chikans Planet blogon – jól lehet a Földön felhasznált rovarirtószerek negyede a gyapottermesztéshez köthető, a globális ipari vízszennyezés ötöde pedig az anyagok kezeléséhez és színezéséhez, és miközben évente mintegy 150 milliárd ruhadarabot készít el a szektor, csak az Egyesült Államokban a szemétbe dobnak 13 millió tonnányit.

Az ipari zöldenergia-felhasználás hazai misszionáriusának számító Alteo vezetője, ifj. Chikán Attila friss blogbejegyzésében a Danish Fashion Institute kimutatására támaszkodva azt is a helyzetet rontó tényezők közé sorolja, hogy a ruha mint termék eleve rövid "életciklusra" készül, ami pazarlásra ösztönöz. Az iparágban az átlagprofit 4 százalék körüli, ami a gyártókat is az olcsó megoldások és a tömegtermelést felé taszigálja.

Kifizetődővé vált a sok kis előrelépés
b2blogger.com

Pedig létezik olyan konstrukció, ahol a fenntarthatósági szempontok figyelembevételével is komoly haszonra lehet szer tenni: a Marks & Spencer ráfeküdt a környezettudatos termelésre és értékesítésre, és megérte: 625 millió fontos extra profitot termelt. A ruhaipari nagyvállalat 2007-ben indított programja elsősorban a vásárlói hűségre épült, de a M&S összesen 100 fenntarthatósági célt tűzött ki maga elé; mint például azt, hogy csökkentsék a csomagolóanyagok mennyiségét, legyen komplex szemét-újrahasznosítási programjuk, használjanak minél több megújuló energiaforrást és így tovább.

Az eredeti terveket már rég elérték, és a „Plan A 2020” pedig már újabb száz apró lépést tartalmaz...

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.