Minden negyedik kereskedő, illetve szolgáltató megpróbált trükközi valahogy – derült ki az adóhatóság nyári ellenőrzéseinek mérlegéből. A NAV szerdán tette közzé az erről szóló jelentést. A nyári csúcsszezon másfél hónapja alatt a korábbról ismert hiányosságokkal találkoztak a revizorok: gyakran nem adtak nyugtát a kereskedők, baj volt a pénztárgépekkel, illetve feketén alkalmaztak munkásokat.
A nyári rendezvényeken, strandokon, éttermekben és a jó időben csúcsforgalmat bonyolító szolgáltatóknál nemcsak napközben, hanem akár éjjel is felbukkantak a NAV munkatársai. Több mint 14 ezer ellenőrzést végeztek.
A tapasztalatok szerint minden negyedik kereskedő, illetve szolgáltató megpróbál valamilyen trükkel előnyhöz jutni a tisztességes vállalkozásokkal szemben. Nem ritka, hogy a bevétel jelentős részét igyekeznek eltitkolni, és sokan még adószámot sem váltanak ki, vagyis papírok nélkül üzletelnek.
Az ellenőrök nemcsak a strandokon, piacokon, zöldségeseknél, palacsintázókban és lángossütőknél vizsgálódtak, hanem az interneten hirdetőket is ellenőrizték. Így találkoztak adószám nélküli kozmetikumkereskedővel vagy éppen kontár taxissal.
Kizárólag a számla- és nyugtaadást csaknem tízezerszer ellenőrizte a NAV, és ezekből az esetekből minden negyedikben bizonylat nélkül maradt a vásárló. Ötvennél több üzletet kellett bezárni, és volt olyan vállalkozó, akinek a sorozatos mulasztás miatt két hónapra le kellett húznia a rolót.
Körülbelül kétezer vállalkozásnál ellenőrizték, szabályosan alkalmazzák-e a dolgozókat, és szinte minden alkalommal fény derült kisebb-nagyobb mulasztásokra. A legtöbb jogsértés az alkalmi munkások bejelentésénél volt: sok helyen egyáltalán nem vagy csak késve, illetve a valósnál kevesebb munkaórára jelentették be a dolgozókat.
A 430 millió forintot is meghaladhatja a bírságok összege, amiből a legnagyobb részt, csaknem 300 millió forintot a nyugta nélküli árusítás miatt kellett kiszabni. Körülbelül 95 millió forint volt a bírság feketefoglalkoztatás miatt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.