Vizsgálódnak a magyar húsüzemek állami támogatása miatt – erősítette meg a hvg.hu-nak az Európai Bizottság illetékese. Formális eljárás még nincs, de megkeresték már a kormányt.
A pénznyelő húgyárakra kiszórt milliárdokról szóló cikkünkhöz megkérdeztük az Európai Bizottságot, vizsgálta-e, hogy a kormány 2013-ban állami milliárdokból mentette meg a pápai, a gyulai és a kaposvári húsgyárat. A három üzem kormányzati kistafírozása ugyanis nagyon gyanús, hogy a tiltott állami támogatás tipikus esete, és a cégek eredményein ma már jól látszik, hogy épeszű piaci befektető egyikre se adott volna milliárdokat – nem úgy, mint a kormány.
Kiderült, hogy a bizottság rajta van az ügyön, a magyar húsos cégekkel kapcsolatban már vizsgálódnak – erősítette meg a testület mezőgazdasági ügyekben illetékes szóvivője, Daniel Rosarió. Formális eljárás ugyan nem indult még, de Brüsszel hivatalosan megkereste a magyar hatóságokat, és további részleteket kért az ügyben. Ennek alapján még simán lehet uniós szankció a történetből. Hasonló tiltott támogatásra bukkant a bizottság korábban a Malévnél is, ami hozzájárult a légitársaság bedőléséhez.
A húsiparban jó ideje nem értik, miért nem lett még uniós szankció a húsipari mentőakcióból. Pedig már akkor sejthető volt, hogy a veszteséges cégek nem azért kaptak pénzt, mert jó üzleti lehetőséget jelentettek, hanem inkább azért, mert éppen így diktálták a kormány és az érintett önkormányzatok politikai érdekei. Emiatt tudomásunk szerint néhány feljelentés, panasz is érkezett Brüsszelbe e manőverek miatt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.