Gazdaság MTI 2015. július. 06. 16:51

Áfacsökkentés: a görög válság összeugrasztotta a román politikusokat

A volt román államfő kikelt a kormány által áterőszakolt áfacsökkentés ellen, szerinte az populista intézkedés, és válságba sodorhatja az országot. A miniszterelnök sem maradt adósa a volt államfőnek.

Vita alakult ki Romániában az adócsökkentésről azt követően, hogy a görög népszavazáson elutasították a nemzetközi hitelezők javaslatait.

Victor Ponta román miniszterelnök egy közösségi oldalon hétfőn közölt bejegyzésében leszögezte, Románia egyáltalán nem hasonlít Görögországhoz, sem jóban, sem rosszban – utalva ezzel a görög hitelválságra. Előtte Traian Basescu volt román államelnök bírálta a kormányt amiatt, hogy szerinte populista intézkedéseket fogadott el az elmúlt hónapokban. A volt elnök arra hívta fel a figyelmet, hogy Romániában gazdasági válság körvonalazódik az adócsökkentést tartalmazó új adótörvény miatt.

A bukaresti parlament június végén szavazta meg az egyebek mellett áfacsökkentést tartalmazó adótörvényt, amelyet a kormány terjesztett a törvényhozói testület elé. E szerint január 1-től 24 százalékról 19 százalékra csökken az általános áfakulcs. A román kormány 2013 szeptemberében a péktermékekre vezette be a 9 százalékos kedvezményes áfát, amit az idén júniustól valamennyi élelmiszerre kiterjesztett.

Ponta ugyanakkor azt állítja, hogy a két országot összehasonlítani olyan, mintha almát a körtével vetnénk össze. Hozzátette: Románia sikeresen túljutott 2009 és 2011 közötti gazdasági válságon, azóta sorozatban a negyedik éve nő a gazdaság, a munkanélküliségi ráta az európai átlag alatt van, a román bankrendszer pedig erős és szigorúan felügyelt. Ponta szerint az új adótörvény a benne foglalt adócsökkentésekkel a gazdaság növekedésében rejlő potenciált teljesíti ki. Rámutatott: sem a görög, sem az ukrán válság, sem a szíriai háború nem térítheti le Romániát arról a pozitív pályáról, amelyen található – véli Ponta.

A kormányfő a görög népszavazásról úgy vélekedik, Athén bizonyította, hogy Görögországban működik a demokrácia, amiért tisztelni és csodálni kell őket, és bírálta azokat a politikusokat, akik "ördögi színben" tüntetnek fel egy népet, csak azért, mert más véleményen van, mint ők.

Az adócsökkentést Románia nemzetközi hitelezői nem támogatják, ezért a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szervezésében kötött hitelszerződés keretében lezajlott legutóbbi két felülvizsgálati látogatás kudarccal ért véget. Június végén Bukarest az Európai Bizottság szakértőivel sem tudott megállapodni az új adótörvényről.

zöldhasú
Hirdetés