Gazdaság MTI 2015. június. 27. 17:37

Végjáték: kedden csődbe mehet Görögország

Szombaton késő délután megszakították az Eurócsoport Brüsszelben zajló rendkívüli ülését, hogy lehetőséget biztosítsanak Jánisz Varufakisz görög pénzügyminiszter és Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke kétoldalú megbeszélésére - vált ismertté diplomáciai forrásból.

A forrás szerint elképzelhető, hogy a kétoldalú találkozó után a pénzügyminiszterek újra összeülnek, és az sem kizárt, hogy a teljes körű ülés után immár Varufakisz távollétében folytat majd tanácskozást az eurózóna további 18 országának pénzügyminisztere.

A tárgyalásokat ismerő forrás szerint nagy kérdés, hogy miután Alekszisz Ciprasz görög kormányfő ultimátumnak minősítette és elutasította a nemzetközi intézmények követeléseit a görög reformcsomagot illetően, valamint bejelentette, hogy július 5-én Görögországban népszavazást tartanak, a frankfurti székhelyű Európai Központi Bank meddig tudja fenntartani a görög bankok likviditását.

És színre lép Putyin?
MTI / EPA / Alekszandr Zemljanyicsenko, pool

Ciprasz a referendumra hivatkozva azt szerette volna elérni, hogy néhány nappal hosszabbítsák meg a június 30-án lejáró görög hitelcsomag érvényét. Ezt azonban az euróövezeti pénzügyminiszterek - ugyancsak diplomáciai forrás szerint - elutasították.

Kockázatos húzás

De kockázatos pókerlépés a görög kormányfő döntése, hogy népszavazással keveredjen ki a Brüsszellel folytatott tárgyalások zsákutcájából, a 2011-ben meghirdetett, majd visszavont népszavazás ugyanis Jéorjiosz Papandreu miniszterelnök bukásához vezetett - írta az AFP francia hírügynökség.

2011-ben - a pénzügyi válság kellős közepén- Görögország az Európai Unióval tárgyalt egy megállapodásról, amelynek értelmében egyebek mellett újabb megszorító intézkedésekért cserébe 100 milliárd euróval csökkentették volna a görög adósságot és új hiteleket nyújtottak volna Athénnak.

A megállapodás után négy nappal Jéorjiosz Papandreu szocialista miniszterelnök általános meglepetésre bejelentette, hogy népi konzultációra bocsátja a tervet. "Akarják vagy elutasítják a görögök az új megállapodást? Ha nem akarják, nem fogadjuk el" – mondta akkor a kormányfő.

A terv bejelentése politikai válságot idézett elő Görögországban és nagy visszhangot keltett külföldön, a "nem" eshetősége ugyanis a csőddel és az euróövezetből való kiválással fenyegette Görögországot. A segélyprogramot összekovácsoló Nicolas Sarkozy francia elnök és Angela Merkel német kancellár ragaszkodott a megvalósításához.

Papandreut a saját munkatársai sem támogatták: több minisztere ellenezte a népszavazást, a szocialista párt vezetői pedig nemzeti egységkormány létrehozását követelték.

Papandreu visszakozott és visszavonta a népszavazás tervét, de mégis lemondásra kényszerült, kabinetje helyébe szakértő kormány lépett.

Akkoriban Alekszisz Ciprasz úgy vélte, hogy a népszavazással a kormány csak időt akar nyerni. "Ha a miniszterelnök népszavazást kezdeményez, és +az euró és a (megszorító) intézkedések+ vagy a grexit (Görögország kiválása az euróövezetből) dilemmája elé állítják, a gazdaság összeomlik, országunk csődbe megy, mielőtt még szavaznánk. Ez nem népszavazás lesz, hanem veszélyes játék országunk számára" – mondta akkor.

Mára megváltoztak a szerepek, és Papandreu vádolja a radikális baloldali kormányfőt azzal: "a népre hárítja a felelősséget amiatt, hogy a kormánya tárgyalásai teljes kudarcot vallottak", és bizonygatja, hogy a mostani népszavazásnak semmi köze a 2011. évihez.ű

Görögországban utoljára 1974-ben tartottak népszavazást, akkor a szavazók arról döntöttek, hogy az ezredesek diktatúrája után monarchiát köztársaság váltsa fel.

zöldhasú
Hirdetés