A hágai bíróság arra ítélte a holland kormányt, hogy az eredetileg 2020-ra vállalt 15-17 százalékos károsanyagkibocsátás-csökkentési szintjét emelje fel legalább 25-re. Nem a bíróság, vagy az EU, hanem civilek "nyomták fel" a saját kormányukat.
Az EU-ban a tagországok károsanyag-kibocsátási szint csökkentést vállaltak 2020-ra. Ezt az 1990-es bázishoz mért mutatót a kiotói egyezmény részeként, a holland kormány ismertette. A vállalt 15-17 százalékos csökkentés tervét azonban az Urgenda nevű civil szervezet és 900 civil állampolgár túl kevésnek érezte, ezért Hágában jogorvoslati kérelmet nyújtott be az ügyben.
Érvelésük szerint az éghajlatváltozás okozta tengerszint-emelkedés, mely különösen fenyegeti Hollandiát, elég indok volna arra, hogy a kormány a saját állampolgárai védelmében komolyabb lépést tegyen, ergo: többet vállaljon. Ahogyan azt a holland online portál, a Volkskrant megírta, a hágai bíróság igazat adott a civileknek, és elítélte a holland kormányt. A bíróság kimondta, mivel az állam kötelessége, hogy olyan szinten befolyásolja a kibocsátási szinteket, ahogyan azt a nemzetközi klímavédelmi egyezményekben szerepel, a holland kormánynak a beígérténél többet kell magára vállalnia. Legalább 25 százalékkal csökkenteni kell az évtized végéig a károsanyag-kibocsátási szinteket.
„A kormányoknak kötelességük cselekedni, és ha ezt nem teszik, perek útján lesznek kikényszerítve az intézkedések. Belgiumban is zajlik eljárás, és reméljük, hogy hasonló bírósági ügy lesz a Fülöp-szigeteken is, ahol a 2013-as Haiyan tájfunnak voltak katasztrofális következményei” – mondta a lapnak nyilatkozva a Greenpeace Hollandia munkatársa, Faiza Oulahsen.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.