Egy szentesi állami cég 75 milliót bukhatott a brókerbotránnyal
Egy szentesi cég, melynek többségi tulajdonosa az állam frissen kinevezett vezérigazgatója tavaly a cég teljes tartalékát a Hungária Értékpapír Zrt-nél fektette be.
75 millió forintnyi értékpapírjához nem tud hozzájutni a brókerbotrány miatt a szentesi Dél-alföldi Bio-Innovációs Centrum Nonprofit Kft. (DABIC), pedig ez a cég teljes tartaléka - írja a Délmagyar, amely rámutat, a cég többségi tulajdonosa 2013-ban az állam lett.
A DABIC egy laboratórium, amelyet 1997-ben alapítottak a megyei és a szegedi önkormányzattal, a kamarákkal, kutatóintézetekkel közösen a megye legnagyobb agrár- és élelmiszer-ipari cégei: a Pick, a KITE, az Árpád-Agrár, a Hungerit, a Hód-Mezőgazda és a Pankotai Agrár Zrt. A labor nagyrészt e cégek áruit vizsgálja, hogy az esetleges hiba még a szállítmány exportja előtt kiderüljön. A többségi tulajdonos a megyei önkormányzat volt, de ezt a hányadot nagyrészt 2013-ban államosították. A többi alapító – köztük a megrendelők – kisebb részben máig tulajdonosai a cégnek, de a megyének is maradt 0,26 százaléka.
A megyei közgyűlés elnöke, Kakas Béla a jövő keddi ülésre készített, interneten már elérhető előterjesztésében arról tájékoztatja a közgyűlést, hogy a DABIC Nkft. érintett a brókerbotrányban, a cég azóta lemondott ügyvezetője ugyanis, Hujber Lajos a társaság 75 millió forint összegű, hosszabb távra lekötött eredménytartalékát a taggyűlés és/vagy a felügyelőbizottság hozzájárulása nélkül értékpapírokba fektette a Hungária Értékpapír Zrt.-nél.
A Magyar Nemzeti Bank a Hungária számláit visszaéléseket gyanítva zárolta, így most azt sem lehet tudni, hogy az értékpapírok maradéktalanul megvannak-e, és hogy az elindult vizsgálatok után a DABIC veszteséges lesz-e.
A DABIC többségi, állami tulajdonrésze fölött az ATEV Fehérjefeldolgozó Zrt. rendelkezett, amely a lap szerint tavaly tavasszal menesztette a könyvvizsgálót, leváltotta a felügyelőbizottságot és a 2004 óta ott dolgozó ügyvezetpt is, ekkor nevezték ki Hujber Lajost. Bár a kisebbségi tulajdonosok tiltakoztak a döntések ellen, Hujber ezután értékpapírba fektette a cég teljes tartalék, mind a 75 millió forintot.
Tavaly év végén egy taggyűlésen végül Hujber bejelentette, hogy egészségi állapotára való tekintettel lemond az ügyvezetői posztról, ekkor újra az előző ügyvezető kapta meg az állást.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.