Jó üzenete van, hogy míg Magyarországon 2012-ben 1000 milliárd forint európai uniós forrást fizettek ki, 2013-ban már 1700 milliárd forintot, 2014-ben pedig 1840 milliárd forintot – mondta a külügyminiszter az Európai Bizottság alelnökével közös sajtótájékoztatón a 700 milliárd forint uniós forrást érintő felfüggesztést firtató kérdésre.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az európai uniós források felhasználásának javuló hatékonyságát és láthatóságát emelte ki, Jyrki Katainen EU-biztos pedig a helyzet tisztázása érdekében szükséges feladatokra hívta fel a figyelmet közös sajtótájékoztatójukon pénteken Budapesten.
Jó üzenete van, hogy míg Magyarországon 2012-ben 1000 milliárd forint európai uniós forrást fizettek ki, 2013-ban már 1700 milliárd forintot, 2014-ben pedig 1840 milliárd forintot – mondta a miniszter az Európai Bizottság alelnökével közös sajtótájékoztatón a 700 milliárd forint uniós forrást érintő felfüggesztést firtató kérdésre. Vagyis javul a források felhasználása, és javul a források felhasználásának a láthatósága – tette hozzá.
Jyrki Katainen EU-biztos, az Európai Bizottság alelnöke elmondta: "azt várjuk a magyar hatóságoktól, hogy végezzék el a szükséges változtatásokat, hogy tisztázódjon a helyzet". Megismételte, hogy a felfüggesztés egy technikai lépés. A biztos korábban elmondta: amint a magyar hatóságok megoldották a kifogásolt dolgokat, feloldják az intézkedést.
Egy másik kérdésre Szijjártó Péter elmondta: Kóka János Magyarország volt nemzetgazdasági minisztere, aki továbbra is aktív külgazdasági tevékenységet folytat, ezért kért és kapott diplomata-útlevelet. "Nekem az a célom, hogy Magyarország sikeres legyen külgazdasági területen. Ez pedig úgy lehetséges, ha a külgazdasági területen aktív vállalatok és személyek sikeresek" – tette hozzá.
Az Európai Bizottság regionális politikáért felelős szóvivője csütörtökön arról tájékoztatott, hogy a bizottság tavaly szeptemberben 451 millió euró értékű magyarországi projekt finanszírozását szakította meg a 2007 és 2013 közötti időszak gazdaságfejlesztési operatív programjában, miután egy májusi ellenőrzés "súlyos, rendszerszintű gyengeségeket" tárt fel a projektek kiválasztásánál.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter arról beszélt, hogy az Európai Bizottság a szóban forgó program három programrészének 42 ezer projektjéből hatot kifogásolt, és 3-4 olyan megjegyzést tett, ami a pályázatok elbírálására vonatkozik; a kormány megfontolja az EB javaslatait.
A hvg.hu arról írt, hogy többek között 23-szoros túlárazás, 220 millióért beszerezni kívánt mobilolló, és százezres munkáért adott milliós fizetések miatt akadt ki a magyar kormányra az EU. Megszereztük az uniós jelentést, ezek szerint pedig nem mondott igazat az Orbán-kormány, nem azért blokkolta Brüsszel a 700 milliárdos uniós programot, mert szabálytalan volt a Gyurcsány–Bajnai-kormány pályáztatási gyakorlata, hanem azért, mert rájött, hogy átverjük az uniós pénzeknél. És a bizottságnak nem a szocialisták, hanem az Orbán-kormány idejében kiírt pályázatokkal van komoly baja.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.