Drog, szesz, cigaretta – ez a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Szakértői Intézetének fő profilja. Itt határozzák meg a különböző termékek vámtarifáját, de a razziák során begyűjtött alkohol- és ásványolaj-mintákat is ebben az intézetben vizsgálják meg. A reptéren lefoglalt gyanús csomagok szintén a NAV laborjában landolnak, és a kocsmárosok sem lehetnek nyugodtak, az adóhatóság mobil laborjai bárhol lecsaphatnak a csalókra.
Kis túlzással élet és halál ura a Nemzeti Adó- és Vámhivatal 15 éve működő Szakértői Intézete, de legalábbis óriási összegek forognak kockán a döntéseinél, ugyanis itt végzik el azokat a laboratóriumi vizsgálatokat, amelyek alapján a különböző termékek – például párlatok, dohánytermékek – vámtarifaszámát és adójogi minősítését megállapítják. A termékhamisítási ügyekben is az intézet szakértői lépnek akcióba. Sőt, a reptéren lefoglalt gyanús csomagok szintén az egyik laborban végzik, a dizájnerdrogok molekulaszerkezetének beazonosításával külön részleg foglalkozik az intézet falain belül. A napokban ebben a laboratóriumban jártunk.
Ha egy új anyagot találnak a NAV-labor munkatársai, azonnal jelenteniük kell más országoknak is. 2014-ben 5 új molekulaszerkezetet azonosított be a NAV.
Az ide beérkező minták legnagyobb része ásványolajtermékekből származik, ez lehet valamilyen benzinszármazék vagy kenőolaj is. Ezenkívül jellemzően alkoholtermékeket – sör, bor, pálinka –, és különböző élelmiszereket analizálnak a laborokban. Szeszes italok esetében elsősorban a cukor- és alkoholtartalmat mérik.
Büntetőügyekben a dohány viszi a prímet, ezzel trükköznek a legtöbbet. A NAV legutóbbi nagy fogásánál, az illegális vecsési dohánygyár esetében is a Szakértői Intézet végezte el a szükséges vizsgálatokat – ilyenkor például a nikotintartalmat mérik.
Az ásványolajok és alkoholtermékek kiemelt figyelmet élveznek, ilyen ügyekben az adóhatóság 7 mobil laboratóriumot is be tud vetni a csalók lebuktatására, ezek segítségével már a helyszínen megvizsgálják a razziák során begyűjtött mintákat. Ilyenkor kocsmákra, illegális benzinkutakra csapnak le a NAV emberei, de van, hogy kamionokat, tehergépkocsikat intenek le és azok benzintankjából vesznek mintát. A mobil laborok elrettentő hatásúak, mert ahol feltűnnek, mesélték, jelentős mértékben csökken a visszaélések száma: néhány éve még az alkoholos minták 20-25 százaléka bukott meg a vizsgálatokon, mára ez a szám mindössze 6 százalék.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.