Gazdaság HVG 2015. április. 01. 12:25

Szijjártó tárcája részvényeket is tartott a Quaestornál

Hetvenkétmilliárd forintnyi részvényt szerzett a Quaestortól a külügyi tárca – írja a HVG.

HVG

Miközben a Quaestor már a csőd bejelentése előtti napokban is csak egy hónapos átfutással vállalta a pénzüket kivenni akaró befektetők kifizetését, a Szijjártó Péter vezette külgazdasági és külügyi tárcának – közel négymilliárd forintnyi állampapírja ellenértékén kívül – 72 milliárd forint névértékű, megőrzésre átadott részvényét is sikerült visszaszereznie tőle – írja az e heti HVG.

A részvények az Eximbank és a Magyar Exporthitel-biztosító alaptőkéjét testesítik meg. A rendőrségre vár annak felderítése, vajon visszaélt-e bármilyen módon a Quaestor ezekkel az értékpapírokkal. A lehetősége mindenesetre megvolt rá, hisz Tarsoly Csaba és társai elegendő időt kaptak, hogy eltüntessék az általuk gyaníthatóan elkövetett bűncselekményeknek a politikusokhoz vezető esetleges szálait.

Miközben a kormány nem adott elfogadható magyarázatot arra, miért nem volt alkalmas az Orbán Viktor által „leszólt” államkincstár a minisztériumok és intézményeik értékpapírjainak a kezelésére, az Országgyűlés kivételes gyorsasággal elfogadta a brókerügyek károsultjainak kártalanítását célzó, a magán- és céges vagyonok széles körű zárolásáról szóló, ártatlanok földönfutóvá tételére is alkalmas szabályokat. Álságos módon azoknak a károsultaknak a védelmében, akiket épp a kormány hozott még rosszabb helyzetbe, amikor az utolsó pillanatban még megcsapolta a megroggyant Quaestort.

Részletek a csütörtökön megjelenő HVG-ben.

Cikkünk megjelenése után a Külgazdasági és Külügyminisztérium a következő kommentárt küldte:

„A Külgazdasági és Külügyminisztérium részéről a Quaestornál az Eximbank tőkeemeléséhez kapcsolódó értékpapírok technikai nyilvántartását segítő számla, úgynevezett értékpapírszámla volt. Ezen értékpapírok alapján gyakorolja a KKM a tulajdonosi jogokat az Exim felett.

Ezek forgalomképtelen részvények, amelyek előállítása jogszabály alapján történt.

A technikai nyilvántartást segítő számlát azért a Quaestor kezelte, mert a piaci szereplők közül a számla kezelését egyedül a Quaestor vállalta díjmentesen.

A Buda-Cash bedőlése után ezt a számlát a KKM megszüntette.

Az MNKH 2013. márciusában kötött szerződést a Quaestorral. A Quaestor korábban mindenfajta felügyeleti vizsgálaton megfelelt, a cégnél történő pénzelhelyezést a felügyeleti szervek soha nem minősítették kockázatosnak.

Az MNKH-nak egy értékpapírszámlája volt, a szerződés szerint csak állampapír lehetett, az MNKH tehát a legbiztonságosabb formában tartotta az adófizetők pénzét, az MNKH nem kezdeményezett kockázatos ügyleteket!

Mivel tehát az MNKH a pénzt nem a Quaestor vállalati kötvényeiben, hanem állampapírban tartotta, a tőke kivétele nem járult hozzá a Quaestor csődjéhez.”

 

zöldhasú
Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról