MSZP: mutassa meg a külügy, miért menekítette ki pénzét a Quaestorból!
Mesterházy Attila arra kíváncsi, hogy a külügy mi alapján döntött arról, hogy kivonja pénzét a Quaestortól, és ha volt információjuk arról, hogy a cég bedől, akkor miért nem osztották meg azt a nyilvánossággal.
Az MSZP azt kéri, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium haladéktalanul hozza nyilvánosságra azokat a döntés-előkészítő elemzéseket, amelyek szorgalmazták a tárca háttérintézményeként működő Magyar Nemzeti Kereskedőház Quaestornál lévő befektetéseinek kivonását, illetve a számla megszüntetését. Erről Mesterházy Attila, az Országgyűlés külügyi bizottságának szocialista tagja írt Szijjártó Péter miniszternek levelet.
Mesterházy Attila a kérést azzal indokolta, hogy a minisztérium ezzel bizonyíthatja, "nem haveri-bennfentes információ alapján menekítették ki a pénzüket" a Quaestortól. Az ellenzéki képviselő szerint lényeges kérdés, hogy a tárca titkolt-e el olyan kulcsfontosságú információkat, amelyek közvetetten megkárosítottak más bennfentes információval nem rendelkező kisbefektetőket. Emlékeztetett arra, hogy a Quaestor öncsődje előtt négy nappal szüntette meg a Magyar Nemzeti Kereskedőház pénzügyi vállalkozásnál vezetett számláját.
Az is kérdés Mesterházy szerint, hogy amennyiben a minisztérium előre látta a Quaestor csődjét, akkor miért várt az isztambuli és a moszkvai kereskedőház üzemeltetéséről szóló szerződések felmondásával. Miért nem tartotta a minisztérium fontosnak, hogy aggályait megossza a hatóságokkal, a közvéleménnyel, hogy ezáltal megmentse számos kispénzű ember megtakarítását is? – tudakolta a politikus.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium kedden azt közölte, hogy sem a tárcának, sem háttérintézményeinek nem volt semmilyen törvénytelen információja a Quaestor pénzügyi helyzetéről. A tárca a pénzügyi vállalkozásnál vezetett értékpapírszámláját a Buda-Cash "bedőlése" után szüntette meg, ehhez hasonlóan járt el a háttérintézményként működő Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. is, amely a tőkéjét vette ki a Quaestortól.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.