A királynő heteken belül betölti 89. évét, portréját viszont utoljára 1998-ban frissíteték a brit pénzérméken. Hétfőn leplezték le a pénzekre kerülő út arcképet, amelyet egy 34 éves vésnök készített el.
Az uralkodó jelenlegi korához "hozzáigazított" új portréval gyártja hétfőtől a brit Királyi Pénzverde (Royal Mint) a Nagy-Britanniában közforgalomba kerülő pénzérméket.
A font és váltópénze, a penny mindegyik címletén II. Erzsébet királynő képmása látható. A brit uralkodó áprilisban ünnepli 89. születésnapját, és 63 éve ül az Egyesült Királyság trónján, ám a Royal Mint által hétfőn bemutatott új portré csak az ötödik módosítás; az arcmást legutóbb 1998-ban frissítették.
Az első érmék II. Erzsébet képmásával 1953-ban, a királynő megkoronázásának évében kerültek forgalomba.
II. Erzsébet királynő jelenleg a világ legidősebb uralkodója, az új portré alkotója viszont a legfiatalabb az eddigi öt változat készítői közül. A Royal Mint bírálóbizottsága a cég 34 esztendős saját vésnöke, Jody Clark pályaművét fogadta el a versenypályázatra - az előírásoknak megfelelően névtelenül - benyújtott számos munka közül.
Clark portréját George Osborne brit pénzügyminiszter, majd személyesen a királynő is jóváhagyta. A képmás a hagyományoknak megfelelően profilból, az eddigi arcképekhez hasonlóan jobbra nézve mutatja az uralkodót, koronával a fején.
A művet hétfőn mutatták be a londoni Nemzeti Portrégalériában.
A frissítést a Royal Mint az első, 1953-as változatot készítő néhai szobrász, Mary Gillick halálának 50. évfordulójára időzítette.
Nagy-Britanniában nem gyakori az uralkodói portrék változtatása a pénzérméken. Az 1901-ben, 82 évesen elhunyt Viktória királynő 63 évig, hét hónapig és három napig ült a brit trónon, ami az eddigi rekord az angol-brit monarchia történetében, ám az ő uralkodása alatt is csak ötször módosították az akkori érméken látható arcmásait.
Várhatóan eltart egy ideig, mire a jelenlegi uralkodó új portréjával ellátott érmék elterjednek. Nagy-Britanniában ugyanis a Royal Mint legutóbbi becslése szerint csaknem 29 milliárd pénzérme van forgalomban, 4 milliárd fontot meghaladó összesített névértékben, és egy-egy érme élettartama elérheti a 25 évet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.