Gazdaság hvg.hu 2015. február. 17. 10:03

Nincs barátja a munkahelyén? Akkor ön nem egy jó munkaerő

Legalábbis rosszabb munkaerő, mintha lenne közeli barátja. Kutatások szerint ugyanis az a munkaerő, akinek van közeli barátja a munkahelyén, jobban fókuszál a munkájára, elkötelezettebb és hatékonyabb is a munkája iránt, mint azok, akiknek nincs ilyen barátjuk a munkahelyen.

A Business Insider írása szerint jó dolog, ha az embernek vannak barátai a munkahelyén. Nem csak azért, mivel így jobb lehet a hangulat az irodában, hanem mert az a munkaerő, akinek van közeli barátja a munkahelyén, az jobban fókuszál a munkájára, elkötelezettebb és hatékonyabb is mint az az illető, akinek egy ilyen barátja sincs. Ron Friedman pszichológus szerint ugyanis a szoros barátságok vannak az egyik legnagyobb hatással a hatékonyságra.

A menedzserek szerinte sok esetben egyáltalán nem nézik jó szemmel, ha szoros barátságok alakulnak ki a munkahelyen, ugyanis véleményük szerint ez a pletyka melegágya és a túlzott barátkozás elvonja a figyelmet a munkától. A pszichológus szerint ugyanakkor a fizikai és pszichikai jóllétünkhöz, jó teljesítményünkhöz nagyon fontos az, hogy szorosan kapcsolódjunk másokhoz. Alapvetően az ember társas lény, így ha másoktól elzárva működünk, akkor Friedman szerint az rombolja a teljesítményünket és a fókuszunk sem marad folyamatos és elég éles.

A pszichológus szerint tanulmányok mutatják, hogy a magányos emberek nem csak a munkában találkoznak problémákkal, hanem például nehezebben tudnak lazítani vagy elaludni is. Ha hosszabb távon is megmarad a túlzott magányosság, akkor az memória és tanulási gondokhoz is vezethet. Sokkal "okosabbak" és hatékonyabbak vagyunk Friedman szerint, ha másokkal összekapcsolódunk, így ugyanis tudunk segítséget kérni, ha kell, és könnyebben tudunk szólni, ha látjuk, hogy egy kollégával gond van. Ha vannak barátaink a munkahelyen, akkor nem csak a saját hatékonyságunk nő, hanem csoportként is jobban lehet dolgozni.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?