2015. február. 13. 11:03 MTI Utolsó frissítés: 2015. február. 13. 14:19 Gazdaság

35 százalékkal is csökkenhet idén az orosz exportgáz ára

A Vedomosztyi című orosz üzleti-politikai napilap szerint idén az Európai Unió tagállamainak többsége, valamint Törökország akár 35 százalékkal olcsóbban juthat orosz földgázhoz, a Gazprom szóvivője viszont azt mondta, korai még arról beszélni, hogy milyen áron szerzi be Európa az orosz földgázt.

Idén az Európai Unió tagállamainak többsége, valamint Törökország akár 35 százalékkal olcsóbban juthat orosz földgázhoz, mint tavaly - közölte a Vedomosztyi című orosz üzleti-politikai napilap pénteken az ország gazdasági minisztériumának számításaira hivatkozva. A lapjelentés szerint a három balti országot leszámítva az Európai Unió és Törökország idén átlagosan mintegy 222 dollárt fizet majd az orosz földgáz ezer köbméteréért. 

Az árcsökkenés oka, hogy az érvényes árformula szerint az exportra szánt orosz földgáz ára 6-9 hónappal követi a kőolaj világpiaci árát. Tavaly júniusban még valamivel 115 dollár fölött állt a kőolaj hordónkénti ára, pénteken 10 órakor 60 dollár körül jegyezték a Brent olajfajtát.

A Gazprom orosz gázipari cég bevételeinek több mint a fele származik az európai eladásokból, az óriásvállalat adja az orosz hazai össztermék (GDP) mintegy 8 százalékát – jegyezte meg a Reuters jelentése. 

Szergej Kuprijanov, a Gazprom szóvivője viszont azt mondta: "még túl korai arról beszélni, hogy idén milyen áron szerzi be Európa az orosz földgázt".

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 23. 14:43

Orbán Viktor vagy Magyar Péter tehet a bombariadókról? Mindkét oldalnak rögtön lett válasza, csak Gulyás Gergelynek nem szóltak

Egy óra sem telt el az első bombariadók óta, és a kormánypárti nyilvánosságban már elkezdték Magyar Péter felelősségét firtatni. Nem sokkal később beszállt a keretezésbe Magyar is, aztán Gulyás Gergely is elmondta a véleményét, amivel nemcsak Magyarral, de Orbán Balázzsal is szembement. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint a bombariadó-sorozat őket igazolja, míg az ellenzéki nyilvánosságban többen a kormányt sejtetik a fenyegetések mögött. A valóságban nem tudunk semmi biztosat arról, ki küldte az e-maileket.