Tavaly összesen 13 495 magyar szerzőnek fizetett ki jogdíjat a zeneművek után az Artisjus szerzői egyesület. A szervezet szerint két év alatt megduplázódott azoknak a szerzőknek a száma, akik havonta 50 és 500 ezer forint közötti jogdíjat kerestek.
Tavaly 1501 új zeneszerző és dalszövegíró regisztrált az Artisjusnál, ami minden eddiginél magasabb szám, meghaladja még a rekordnak számító tavalyi évet is, amikor 1385 szerző bízta meg az Artisjust jogai kezelésével – olvasható a Dal+Szerző blogon.
Hozzátették, hogy az elmúlt évben összesen 15 934 új magyar zeneművet jelentettek be a szerzői egyesülethez, élen járt a pop műfaja (20 százalékkal), az electro vagy dance (15 százalékkal) és a rock (15 százalékkal).
Az Artisjus 2014-ben 13 495 magyar szerzőnek fizetett ki jogdíjat 107 905 zeneműre. A modernebb mérési technológiáknak köszönhetően 2012-höz képest megduplázódott azoknak a szerzőknek a száma, akik havonta 50 és 500 ezer forint közötti jogdíjat kerestek. A statisztikák szerint 24 szerző havi egymilliónál is többet kapott, 500 ezer és egymillió közötti jogdíjat 67-en kerestek, 200 ezer és 500 ezer közötti összeget pedig már 205-en kaptak.
Ezek az adatok csak a magyar szerzőkre vonatkoznak, de az Artisjus a külföldi szerzőknek is beszedi és kifizeti az őket megillető jogdíjakat. A tavalyi évben az elutalt jogdíjak 47 százaléka jutott a hazai szerzőkhöz és 53 százaléka külföldi kollégáikhoz.
Az Artisjus a zeneszerzők, szövegírók magyar jogkezelőjeként évente több millió elhangzási adatot vizsgál, felhasználási csatornánként is mérni tudja a hazai és külföldi zenefogyasztási arányokat. Az egyesület szerzők által megbízott munkaszervezete egyenként végzi a műsorok beazonosítását, a jogdíjak ez alapján történő felosztását. Emellett 2012-től már zenei ujjlenyomat-technológia alapján, automatizált módon is beazonosítják az elhangzott műveket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.