2014. december. 19. 14:19 MTI Utolsó frissítés: 2014. december. 19. 15:41 Gazdaság

A rubelválság miatt bezuhant a zloty is

Tizenöt havi mélypontjára esett a lengyel zloty árfolyama az euróval szemben a bankközi devizapiacon az orosz rubelválság nyomán.

A feltörekvő országok devizái nyomás alá kerültek, mert sok befektető attól tart, hogy a rubel drasztikus árfolyamesése átterjedhet a kelet-közép-európai régióra. Több havi mélypontjukra kerültek a részvénypiacok is. Délután fél kettőkor a bankközi piacon az euró 0,36 százalékos erősödéssel 4,2668 zlotyn forgott, a napi legmagasabb szintje eddig 4,2848 zloty volt. A cseh koronával szemben is erősödött az euró, de jóval kisebb, 0,12 százalékos mértékben, 27,6360 koronán jegyezték. 

Bár a rubel stabilizálódásával és az amerikai kamatemelési félelmek elültével a térség némileg megkönnyebbült csütörtökön, a napok óta gyengülő zloty árfolyama tovább csökkent. Varsói brókerek beszámolója szerint londoni bankok adják a zlotyt annak ellenére, hogy a rubel stabilizálódni kezdett. A zloty már áttörte az árfolyamát támogató fontos, 4,26-os szintet, így tovább gyengülhet.

A lengyel jegybank csütörtökön tette közzé legutolsó kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét, amelyből kiderült, hogy Marek Belka elnök mellett többen is az alapkamat 0,5 százalékpontos csökkentését támogatták, de a többség leszavazta őket. 

A régiós társintézményekhez hasonlóan a lengyel jegybank is csökkentette alapkamatát – októberben 50 bázisponttal rekord alacsony szintre, 2,00 százalékra –, hogy segítse a gazdasági növekedést. Több elemző további csökkentésre számít, ha a gazdaság nem élénkül és az árak csökkennek. 

Ugyanakkor az orosz gazdaság gyengülése, a rubel megroppanása elijesztheti a jegybankokat az újabb kamatvágásoktól. 

Egy budapesti devizakereskedő szerint a kamatcsökkentés ötlete újra felmerülhet, ha az orosz piacok megnyugodnak újév után.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.