Mégis lesz új felügyelőbizottsága az MNB-nek – derült ki Matolcsy György MNB-elnöknek a Heti Válasznak adott interjújából. Matolcsy azt mondta, már megkérte Varga Mihályt, hogy kezdeményezze ezt. A jegybanki ingatlanvásárlásokról azt mondta, az MNB "közpénzből közvagyont épít".
December elején megkérte Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert, hogy kezdeményezze a jegybanki felügyelőbizottság felállítását – jelentette be Matolcsy a Magyar Nemzeti Bank elnöke a Heti Válasznak adott interjújában, bár hozzátette, ez nem minden uniós tagállamban megszokott. Az MNB-nek egyébként a parlament feloszlása óta nincs ellenőrző felügyelőbizottsága.
Matolcsy az interjúban elmondta, egyéni keretek között doktorizik, kutatási témája a gazdaságkormányzási mechanizmusok összehasonlítása. Disszertációját két éven belül akarja megvédeni, de a dolgozata első fele jövőre új könyvében is megjelenik, ennek címe Egyensúly és növekedés lesz. Mint mondta, ebben amellett érvel, hogy a 2010 utáni "magyar költségvetési konszolidáció és gazdasági stabilizáció miért példátlan siker". Matolcsy hozzátette, honoráriumot nem vesz fel a könyvért, mert az MNB Közgondolkodási és Monetáris könyvsorozatában jelenik meg.
A jegybank elnöke kifejtette, nem látja szükségét a 20 ezresnél nagyobb bankjegynek, de az euró bevezetéséről azt mondta, Orbán Viktorral ért egyet, vagyis hogy Magyarországnak egy reálgazdasági fölzárkózási pálya végén kellene bevezetnie az eurót, amikor a magyar GDP megközelíti az euróövezeti átlagot.
Matolcsy azt mondta, az unió szerinte ismét recesszió felé halad, Magyarország viszont megállította az államadósság növekedését, és növekedési fordulatot hajtott végre, így most az európai környezetben sikeresnek mondható 2-3 százalékos GDP-bővüléssel rendelkezik. Mint mondta, a jegybank 2015 végéig fenn akarja tartani a jelenlegi kamatszintet, mert "még friss az élmény", hogy ilyen alacsonyan legyen a kamatszint és stabil üzleti környezetet kell teremteni.
Matolcsy kifejtette, arra számít, hogy bizonyos pénzpiaci csoportok egyes országok, vagy az unió egésze ellen pénzügyi támadást indíthatnak.
Az MNB elnöke azt mondta, a bankok működési színvonala nem a tulajdonos nemzetiségi hovatartozásától függ, a Széchenyi Bankról azt mondta, nem prudens hitelezési politikát folytatott, így a pénzügyi rendszer stabilitása szempontjából kockázatot jelentett volna, ha folytathatja a fenntarthatatlan működését. Rossz külföldi tulajdonosú példaként említette az MKB Bankot, de azt mondta, a szintén külföldi tulajdonban lévő Budapest Bank viszont konzervatív üzletpolitikát folytatott. Matolcsy azt mondta, a jegybank nem támogatná az Államadósság-kezelő Központnak az MNB-be olvasztását.
A devizahitelek forintosításáról Matolcsy azt mondta, szerinte a pénzügyi rendszer stabilitása szempontjából megfontolt döntés született, az ebből származó jegybanki bevételt pedig az MNB arra fogja felhasználni, hogy a következő 4-5 évben ne legyen vesztesége.
Az MNB ingatlanvásárlásai kapcsán Matolcsy kifejtette, a jegybank saját célra, a megnövekedett jegybanki feladatok ellátására és a "korábban lecsupaszított jegybank épületegyütteseit pótolandó" vásárol ingatlanokat. "Közpénzből tehát közvagyont épít" – foglalta össze Matolcsy, aki azt mondta, az oktatás megújításában is szerepet akarnak vállalni, ehhez viszont ingatlanokra, korszerű tananyagra, felkészült professzorokra és másfajta közgazdasági gondolkodásra van szükség.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.