Százezret költ egy magyar család a karácsonyra
A megkérdezettek közel harmada novemberben kezdi el a karácsonyi ajándékok beszerzését, és átlagosan 7 személyt ajándékoznak meg – derül ki a CIB Bank megbízásából készített friss kutatásból. A felmérés eredményei szerint a válaszadók karácsonyi ajándékra háztartásonként átlagosan 67 ezer forintot költenek, míg további közel 45 ezer forintot az ünnephez kapcsolódó egyéb kiadásokra. A legtöbben jellemzően előre spórolva, tudatosan készülnek az ünnepi költekezésre, de 19 százalék hitelt is igénybe vesz a kiadások finanszírozására.
A hagyományoknak megfelelően a karácsony a család ünnepe, melyet a legtöbben otthon vagy családtagoknál töltenek – derül ki a CIB Bank megbízásából készített friss kutatásból. A felmérés eredményei szerint a megkérdezettek háromnegyede szűk, 34 százaléka pedig szélesebb családi körben is ünnepel, és csupán 11 százalék azok száma, akik a barátokkal is. A válaszadók több mint fele (56 százalék) esetében kerül halászlé az ünnepi asztalra, de népszerű a töltött káposzta (48 százalék) és a bejgli (74 százalék) is. A kutatásban részt vevők 98 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a családjában szokás karácsonyi ajándékot adni, az ajándékok megvásárlását illetően pedig a megkérdezettek fele jelezte, hogy nincs kiemelt, fő vásárló, azaz többen is kiveszik részüket az ajándékok beszerzéséből.
Könyvet és kozmetikumot ajándékozunk
Tudatosan készülnek a válaszadók a karácsonyi ajándékvásárlásra, hiszen 18 százalékuk már októberben vagy azt megelőzően az év során, 27 százalék pedig novemberben megkezdi azok beszerzését. 43 százalék december első felében szerzi be az ajándékokat, míg az utolsó pillanatra mindössze 10 százalék hagyja a vásárlást. A megkérdezettek 79 százaléka előre megtervezi, hogy mit vesz majd, és mindössze 4 százalék nyilatkozott úgy, hogy csak a vásárlás helyszínén dönti el, mivel lepje meg szeretteit. A legnépszerűbb ajándék idén a könyv (68 százalék), a kozmetikum (63 százalék) és a ruhanemű, illetve cipő (52 százalék), de népszerű az édesség (41 százalék), a kisebb háztartási gépek (41 százalék) és a játékok (38 százalék) is.
A megkérdezettek átlagban 7 személynek vásárolnak karácsonyi ajándékot, és átlagosan 67 ezer forintot költenek ajándékra háztartásonként. A felmérésben részt vevők ezen felül átlag 45 ezer forintot költenek az ünnephez kapcsolódó egyéb kiadásokra.
Előre készülünk a karácsonyi költekezésre
Tudatosak a megkérdezettek az ajándékok finanszírozását illetően is: 60 százalék az aktuális fizetéséből, 42 százalék általános tartalékaiból fizeti az ünnephez kapcsolódó kiadásokat, 36 százaléka kifejezetten erre a célra félretett összegből gazdálkodik, kölcsönt pedig 19 százalék vesz igénybe az ünnepi költségek miatt. A karácsonyhoz kapcsolódó előre tervezett kiadások mellett egy váratlan esemény – például műszaki cikk vagy autó elromlása, esetleg hirtelen szükségessé váló fogászati beavatkozás – esetén azonban már többen vennének fel hitelt: 24 százalék folyószámlahitelt igényelne, 12 százalék személyi kölcsönt és 9 százalék hitelkártyát.
A hitelkártya-birtokosokra jellemző, hogy fontosnak tartják a kártyához kapcsolódó kedvezményeket: több mint felük olyan helyen használja kártyáját, ahol kap pénzvisszatérítést, mindössze 13 százalék válaszolta azt, hogy nem fontosak neki a kártyához kapcsolódó kedvezmények.
"A felmérés eredményei rámutatnak arra, hogy sokan vannak, akik már hónapokkal előre megkezdik a spórolást a karácsonyra. Abban az esetben azonban, ha hitelt is igényelnek, alaposan utánajárnak a lehetőségeknek: a válaszadók 44 százaléka fordul a bankfióki tanácsadókhoz, míg 42 százalék az interneten is tájékozódik. A döntés során a legfontosabb szempont a THM, a havi törlesztőrészletek nagysága, a kamat és a futamidő, de fontos az is, hogy a választott bank megbízható legyen" – mondta el a kutatás kapcsán Surányi Zoltán, a CIB Bank lakossági üzletágának termékfejlesztési vezetője.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.