2014. október. 09. 15:58 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. október. 09. 15:59 Gazdaság

Kell-e aggódni a devizahitelek átváltatása miatt?

Sok devizahiteles már most azon aggódik, hogy miután kikényszerítik, hogy forintra váltson, viharosan erősödik majd a magyar fizetőeszköz. Nemzeti devizánk elmúlt napokban tapasztalt magához térése pedig még csak erősítette ezeket a spekulációkat.

A devizahitelesek egyik csapdája az elmúlt években az volt, hogy mindig attól tartottak, ha forintra váltanak, akkor „realizálják” korábbi veszteségeiket. A kormányváltás évében, 2010-ben az első félévben még átlagosan 186 forint volt a svájci frank árfolyama és 269,4 forintba került egy euró. A második félévben azonban az euró 279,5 forintba, a frank pedig 209,4 forintba került. Az OTP elemzői központjában úgy látják, hogy középtávon valóban némi támaszt jelenthet a forintpiacnak, hogy a devizahitelek forintosítása után kiesik a devizatörlesztésekhez kapcsolódó, ma még rendszeres forintkínálat – írja az az én pénzem lakossági pénzügyi portál.

Azaz ország devizakitettsége a forintosítással valóban csökkenne, de attól még megmarad az állam és a vállalati szektor devizaadóssága. Azzal is kalkulálni kell, hogy jövőre Magyarország kiváló külső egyensúlyi pozíciója várhatóan nagymértékben csökken. Részben amiatt, hogy jelentősen kevesebb uniós pénzt tud lehívni az ország, részben pedig azért, mert a hazai fogyasztás újraindulásával az import is felpöröghet, ami a kisebb külkereskedelmi többleten keresztül ronthatja a fizetési mérleget.

Erősebb támaszt adhatna a forintnak, ha felminősítenék Magyarország adósságbesorolását, s a nemzetközi porondon is akadnak bőven a forintot erősítő, illetve gyengítő kilátások.

További részleteket itt lehet olvasni.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.