A keddi 20 bázispontos kamatvágással véget ért a Magyar Nemzeti Bank kamatcsökkentési ciklusa – jelentette be a jegybank a monetáris tanács keddi ülése után Budapesten. Matolcsy György jegybankelnök szerint jön a "tartós tartás".
Kedden újabb történelmi mélypontra, 2,1 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot kedden a monetáris tanács.
Szakértők ennél kisebb mértékű csökkentést vártak. A Reuters brit hírügynökség múlt héten 18 elemzőt kérdezett meg arról, mekkora kamatvágást várnak, és mindannyian 10 bázispontos mérséklést jósoltak, nem 20-at.
Az MNB kedd délutáni sajtótájékoztatója előtt kiosztott közleményben a kamatvágás leállításával kapcsolatban azt írták: "az alapkamat elért arra a szintre, ami az inflációs cél középtávú elérését és a reálgazdaság ennek megfelelő mértékű ösztönzését biztosítja".
A monetáris tanács tagjai úgy vélik: a makrogazdasági kilátások tartósan laza monetáris kondíciók fenntartásának irányába mutatnak – fogalmaztak.
A jegybank 2012 augusztusában kezdett monetáris enyhítési ciklust, az alapkamat akkor 7 százalékon állt.
Matolcsy: "tartós tartás" jön 2015 végéig
Az MNB "tartós tartásra", vagyis arra rendezkedik be, hogy a jegybanki alapkamat 2015 végéig a jelenlegi, 2,1 százalékon marad – mondta Matolcsy György jegybankelnök a monetáris tanács ülése után.
A monetáris tanács ugyanakkor nem zárja ki, hogy ismét kamatcsökkentési ciklust nyisson, ha az alapfolyamatok ezt indokolják, de ez most nem látszik reálisnak – tette hozzá.
Matolcsy György szerint a Magyar Nemzeti Bank 24 hónapos kamatcsökkentési ciklusa az elmúlt két évben összesen 1,1 százalékponttal emelte a gazdasági növekedést Magyarországon, és 64 milliárd forinttal mérsékelte a költségvetés kamatkiadásait 2012 nyara óta.
A kamatcsökkentési ciklus segítette azt is, hogy tavaly kikerüljön az európai uniós túlzottdeficit-eljárás alól az ország, és a következő években 300 milliárd forinttal csökken az államadósság finanszírozási terhe - mondta még.
Az MNB becslése szerint a kamatcsökkentések két év alatt összesen 1,1 százalékponttal emelték az éves infláció átlagos értékét, a kamatcsökkentések nélkül az idei infláció számottevően negatív tartományba, mínusz egy százalék közelébe süllyedhetett volna – vélte.
Matolcsy György kiemelte: véget ért egy időszak, a kétéves kamatcsökkentési ciklus eredményeként a jegybanki alapkamat összességében 490 bázisponttal mérséklődött. Magyarországon ilyen hosszú ideig tartó folyamatos lazítási ciklusra és ilyen alacsony kamatszintre még nem volt példa a rendszerváltás óta, sőt, a globális jegybanki világban is alig van rá példa.
Emlékeztetett, hogy 2013-ra még a 2012-ben hivatalban lévő jegybanki vezetőség 203 milliárd forintos veszteséget vetített előre a jegybank mérlegében, az új vezetőség viszont "mérlegfordulatot" hajtott végre, a veszteség helyett nyereséget ért el.
Devizahiteles perek: akár a bankoknak is adnak szakmai támogatást
Balog Ádám, az MNB alelnöke egy újságíró kérdésére azt válaszolta a keddi sajtótájékoztatón: továbbra is az a jegybank álláspontja, hogy a devizahiteleseket megsegítő csomag első törvénye 700-900 milliárd forint körüli összegben terhelheti meg a magyarországi bankrendszert.
Arra a kérdésre, hogy az MNB a leendő perekben milyen szakmai segítséget nyújt akár a bankoknak, akár az állami intézményeknek, Matolcsy György kiemelte: az MNB a szakmai hátterére és adatbázisaira alapozva mind az állami intézményeknek, a bíróságoknak, de egyúttal a Magyar Bankszövetségnek, illetve egyedi banki kérésekre a hitelintézeteknek is megadja a szakmai támogatást.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.