Sok az áramimport, csak két erőműnek megy jól igazán itthon
Két év alatt kétszeresére nőtt az importáram aránya az itthoni ellátásban. A rendszerirányító adatai szerint a külföldről vásárolt villamos energia áprilisban a magyarországi szükséglet több mint 40 százalékát fedezte – írja a Napi Gazdaság.
A lap szerdai cikke szerint Magyarország teljes áramigényének harmadát fedezte importból az év első öt hónapjában a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító adatai szerint. A május végéig elfogyasztott 17,651 millió megawattóra áramból 11,873 millió megawattóra származott itthoni termelésből.
Az idei 33 százalék rendkívül magas érték az elmúlt évekhez képest, hiszen 2012 első öt hónapjában az importált villamos energia aránya még csupán 16 százalékot tett ki a teljes fogyasztáson belül. Tavaly ennél valamivel magasabb hányadot adott a külföldről származó villamos energia, de a 2013. január és május között mért 25 százalék így is jelentősen elmaradt az idei szinttől.
Az importált áram magas aránya a magyarországi erőművek visszaszorulását is jelzi. Az alacsony európai nagykereskedelmi árak mellett a gázzal működő magyarországi erőművek nem tudnak versenyképesen energiát előállítani. Ennek következtében mára két olyan termelő maradt csak a hazai rendszerben, amely stabilan magas kihasználtsággal üzemel.
Ezek közül az egyik a paksi atomerőmű, amely önmagában a hazai igények körülbelül 50 százalékát fedezi, a másik pedig az olcsó szén és az alacsony szén-dioxid-kvótaárak miatt kedvező feltételek mellett működő Mátrai Erőmű – írja az újság.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.