A kedden végrehajtott újabb 0,10 százalékpontos kamatcsökkentés után is maradt még valamelyes enyhítési mozgástere a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) - vélekedtek a kamatdöntés bejelentése és a monetáris tanácsi közlemény ismertetése után londoni pénzügyi elemzők.
William Jackson, az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics vezető közgazdásza szerint a közleményből nem úgy tűnik, hogy véget ért volna az MNB enyhítési ciklusa. Jackson közölte: a cég a kamatdöntés utáni kommüniké hangvételéből arra következtet, hogy a kamatcsökkentés még néhány hónapig folytatódhat az eddigi 0,10 százalékpontos lépésekben. A ház a 2,00-2,20 százalékos sávban várja az MNB alapkamatának mélypontját.
Jackson kiemelte, hogy a monetáris tanács közleményében megjelent egy új mondat, amely a makrogazdasági kilátások alapján az enyhe monetáris kondíciók tartós fennmaradásának lehetőségére utal. A Capital Economics londoni közgazdásza szerint ez arra vall, hogy a jegybanki kamat várhatóan hosszabb ideig "szélsőségesen alacsony" szinten marad. Az elemző szerint a monetáris testület e nézete láthatólag a további enyhe inflációval kapcsolatos várakozásokra épül.
A Capital Economics egyetért ezzel a várakozással, ám a két egymást követő - áprilisban és májusban mért - negatív éves összevetésű infláció ellenére sem tart attól, hogy Magyarország "deflációs csapdába" kerül, mivel a jelenlegi gyenge inflációt részben a hatósági közműdíj-csökkentések okozzák, amelyek hatása már az idei év későbbi szakaszában gyengülni kezd, felhajtóerőt adva az inflációnak.
Jackson szerint ugyanakkor a magyar gazdaságban továbbra is meglévő jelentős kapacitástöbblet várhatóan elejét veszi az infláció meglódulásának. Ennek alapján a Capital Economics azzal számol, hogy az éves magyarországi infláció a valószínű gyorsulás ellenére is az MNB 3 százalékos középtávú célja alatt marad a következő 18 hónapban.
A továbbra is jelentős devizaadósság-teher változatlanul kockázatot jelent, és ha az euróövezeti piacokon ismét feszültségek keletkeznének, az MNB kamatemelésre kényszerülhet. Ám ha ezt sikerül elkerülni, a Capital Economics várakozása szerint a következő másfél évben nem sokat módosul az MNB alapkamata az enyhítési ciklus vége után sem. Ha lesz is kamatemelés, arra legkorábban jövőre kerülhet sor, és akkor is csak fokozatos ütemben. Jackson szerint mindezek alapján a Capital Economics 2015 végére is csak 2,50 százalékig visszaemelkedő MNB-alapkamatot vár.
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó főközgazdásza, Pasquale Diana a keddi kamatdöntést és a monetáris tanács közleményét kommentálva azt a véleményét emelte ki, hogy az MNB inflációs előrejelzéseinek jelentős mértékű lefelé korrigálása "immár a szabály, semmint a kivétel". Ez, valamint a magyar gazdaság szilárd kockázati háttere valószínűleg sokkal nagyobb mértékű kamatcsökkentéshez teremtette meg a feltételeket, mint amilyent maga az MNB lehetségesnek tartott az enyhítési ciklus kezdetén - fogalmazott a Morgan Stanley elemzője.
Pasquale Diana szerint óvatosságra hajlónak tűnik a monetáris tanácsi közlemény azon kitétele, hogy az alapkamat már jelentősen megközelítette a középtávú árstabilitás biztosításához szükséges szintet. Az elemző hangsúlyozta ugyanakkor, hogy egy "nagyon hasonló" mondat már a márciusi kamatdöntés utáni kommünikében is szerepelt, és ez nem akadályozta meg az MNB-t az enyhítési ciklus folytatásában.
A Morgan Stanley vezető londoni közgazdásza is kiemelte és "érdekesnek" nevezte a közlemény azon mondatát, amely szerint a makrogazdasági kilátások az enyhe monetáris kondíciók tartós fennmaradására utalnak. Értelmezése szerint ezt azt mutatja, hogy az MNB most már nem csupán a további kamatcsökkentések kilátását, hanem a hosszú ideig alacsonyan maradó alapkamat lehetőségét is jelzi a piacnak. Ez önmagában nem monetáris iránymutatás, de egyértelmű bizonyítéka annak, hogy az MNB várakozása szerint az erőteljes folyómérleg-többlet és az alacsony inflációval jellemzett környezet lehetővé teszi a laza monetáris politika fenntartását hosszú időre - vélekedett a Morgan Stanley vezető londoni elemzője. A szakértő szerint a Morgan Stanley mindezeket egybevetve fenntartja azt az előrejelzését, hogy az MNB alapkamata az idei harmadik negyedév végére 2,00 százalékig csökken.
A ház 2015 végére 3,00 százalékig visszaemelkedő MNB-alapkamatot valószínűsít. A Morgan Stanley főközgazdásza hozzátette ugyanakkor, hogy a cég az MNB jövő évi kamatprofiljáról szóló előrejelzését az idei évre szóló prognózisnál "kisebb meggyőződéssel" tartja érvényben. "Nem tudjuk, hogy a jelenlegi összetételű monetáris tanács milyen magatartást tanúsít majd a globális kamatciklus megfordulásának idején, és mennyire proaktív módon kezd hozzá a monetáris politika kiigazításához" - hangsúlyozta Diana.
A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni elemzői közölték ugyanakkor, hogy nem számolnak az MNB monetáris enyhítési lépéseinek gyors visszafordításával, annak ellenére sem, hogy várakozásuk szerint a jegybanki reálkamat 2015 közepére negatív lesz. A ház szerint ugyanis valószínűtlen, hogy a magyar gazdaság hazai környezete egyhamar monetáris szigorítást tenne szükségessé. A JP Morgan elemzői közölték: fenntartják azt az előrejelzésüket, hogy az MNB szeptemberre 2,00 százalékig csökkenti alapkamatát. Hozzátették: látnak esélyt ennél alacsonyabb kamatmélypont elérésére is, bár értelmezésük szerint a monetáris tanács keddi közleménye inkább arra vall, hogy az enyhítési ciklus 2,00 százalékon, esetleg ezt minimálisan meghaladó szinten áll meg.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.