2014. június. 17. 11:56 MTI Utolsó frissítés: 2014. június. 17. 11:54 Gazdaság

Euró helyett nemsokára dardannal fizetnek Koszovóban

Többször is felmerült, hogy az országban az albán leket vagy a szerb dinárt használhatnák hivatalos fizetőeszközként, eddig azonban egyik ötlet sem valósult meg a gyakorlatban. Hamarosan az eddig használt euró helyett azonban dardannal lehet majd fizetni a Koszovóban.

Saját pénz bevezetésére készül Koszovó, így hamarosan az eddig használt euró helyett dardannal lehet majd fizetni a balkáni országban - írta kedden a Pristina Tribuna című napilap.

A beszámoló szerint Bedri Hamza, a koszovói központi bank elnöke ezt a hétvégén Montenegróban tartott találkozón jelentette be, amelyen a régió pénzügyminiszterei és nemzeti bankjainak elnökei vettek részt.

Koszovó 2008-ban vált függetlenné Szerbiától, amit Belgrád azóta sem ismer el. Pristina azóta sem vezetett be saját valutát. Az 1999-es jugoszláviai NATO-csapások után ideiglenes ENSZ-igazgatás alá helyezett területen az év szeptemberében a német márka lett a hivatalos fizetőeszköz - a jugoszláv dinár helyett - Bernard Kouchner ENSZ-különmegbízott döntése alapján. Később a márkát felváltotta az euró, jóllehet Koszovó nem kötött megállapodást a közös európai pénz használatáról az Európai Unióval. Az unió azonban hallgatólagosan tudomásul vette, hogy a rajta kívül álló, nagyon kis gazdaságot képviselő Koszovó az eurót használja.

Többször is felmerült, hogy az országban az albán leket vagy a szerb dinárt használhatnák hivatalos fizetőeszközként, eddig azonban egyik ötlet sem valósult meg a gyakorlatban.

Egyes koszovói gazdasági szakemberek úgy vélik, a saját pénznem bevezetése elősegítené egy stabil monetáris politika kialakítását - közölte a Tribuna. A lehetséges új valuta, a dardan neve Koszovó területének ókori nevére, Dardaniára utal.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.