Gőzerővel mossa a pénzt az állam
Már több mint 6 milliárd forint adózatlan vagyont menekítettek át állampapírba a kormány segítségével.
Több mint hatmilliárd forint, korábban adózás alól kivont összeget legalizáltak három hónap alatt Magyarországon a Stabilitási Megtakarítási Számla (SMSZ) segítségével – írja a Népszava.
A három banknál – az OTP-nél, az FHB-nál és az UniCreditnél – elérhető SMSZ-re ötmillió forintnál nagyobb összeget lehet befizetni, amiből a pénzintézet állampapírokat vásárol. A NAV a bankoktól csak összesített – a számlatulajdonos azonosítása nélküli – adatokat kap negyedévente, és néhány napja meg is érkeztek az első számok arról, hogy az adóhatóság adatai szerint az SMSZ három hónapos működése alatt 74 számláról összesen 6,185 milliárd forint gyűlt össze. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint jó döntés volt lehetőséget adni a feketepénzek legalizálására, mert az a gazdaságot erősíti.
Külföldre menekített vagyonok
A parlament tavaly nyáron fogadta el azt a törvénymódosítást, mely szerint, ha valaki 5 millió forintért állampapírt vesz, és 5 évig nem adja el, akkor a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nem vizsgálja, honnan volt pénze az államkötvényekre, és csak a tőkét kell leadóznia.
A Stabilitási Megtakarítási Számla így lényegében arra ad lehetőséget, hogy a magánszemélyek legalizálják a bizonylattal alá nem támasztható jövedelmeiket. Némi ellentmondás a jogrendszerünkben, hogy a magyar adótörvények viszont nem teszik lehetővé, hogy eltitkolt jövedelmet is be lehessen vallani. Az SMSZ annak jó megoldás, aki külföldi bankszámlán tartott pénzét kívánja ilyen formában hazahozni, vagy aki Magyarországon készpénzben tartja az adózatlan forintjait. Magyarán a törvény a külföldre menekített vagyonokat legalizálná.
Az eddig számlákra érkezett összegek átlagosan 85 millió forintot tesznek ki, ennek alapján az SMSZ a nagy összegű illegális jövedelmek kifehérítését szolgálja – írja a Népszava.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.