Öt éven belül itt a nyomtatott emberi szív
Az amerikai Louisville Egyetem kutatói egy beteg szívének pontos másolatát akarják 3D nyomtatással létrehozni az illető zsírsejtjeiből.
A programot vezető sejtbiológus, Stuart Williams arra számít, hogy három-öt éven belül a nyomtatott részekből teljes szívet tudnak „összeszerelni”, majd – ha minden a tervek szerint megy – tíz éven belül élő embereken (valószínűleg mesterséges szív beültetésére alkalmatlan súlyos betegeken) le is tesztelik.
Williams szerint a kivitelezés könnyebb, mint gondolnánk: „a szív az egyik legkönnyebben, ha nem a legkönnyebben nyomtatható szerv és szövet – írja a Fre3dee blog. A szív ugyanis olyan sejtekből áll, amelyeknek valójában csak egy funkciójuk van, mégpedig az, hogy ritmikus összehúzódásokkal pumpálják a vért a vérkeringésben.”
Eddig szívbillentyűket és parányi vénákat nyomtattak, de más módszerekkel más részeket is képesek létrehozni. Az apró véredényeket sikeresen tesztelték egereken és más kisállatokon.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.