Keményen bírálja Orbán Viktort a Financial Times blogja, mely szerint az orbanomics folytatódik, és a következő ciklus sem lesz nyugodtabb az előzőnél.
Kemény kritikát kapott Orbán Viktor a Financial Times Beyondbrics című blogjától és a posztban megszólaltatott szakértőktől. A bejegyzés címe még több orbanomicsot ígér, és Orbánt Magyarország pörgő, gyorstüzelő (go-go, rapid-fire) miniszterelnökének nevezi, aki mohón vágyik az újabb kétharmados parlamenti többségre.
A posztban megszólal Mujtaba Rahman, az Euroasia Group igazgatója, aki nem számít a kormányzati stílus és a Fidesz politikájának változására, és arra sem, hogy Orbán harmadik ciklusa nyugodtabb időszak lesz a külföldi, illetve hazai vállalatok vezetőinek.
Nem erről álmodnak a külföldi vezérek
Az Eurasia Group igazgatója úgy véli, ha a Fidesz nem is éri el a kétharmados többséget (ami jelenleg csak néhány szavazaton múlik), nem valószínű, hogy ez nagy különbség lesz az eddigiekhez képest, ugyanis Orbán akár egyedi megállapodásokat is köthet az ellenzékkel. Rahman szerint emellett a Jobbik 2010-esnél jobb eredménye nyomás alatt fogja tartani Orbánt, hogy továbbra is a nemzeti radikálisoknak fontos témákra fókuszáljon, mint a multi- és bankellenesség, és hogy konfliktusokat vállaljon az EU-val.
Ez nem éppen az a forgatókönyv, amiről egy külföldi vezérigazgató álmodik, amikor megbízást vállal egy uniós országban – írja a blog. Orbán szerint azonban ezt nem így kellene megközelíteni. Hétfői nemzetközi sajtótájékoztatóján azt mondta, Magyarország csak egy olyan ország, ahol határozottan vetik fel a problémákat és bizonyos – Európában szokatlan – gazdaságpolitikai ügyeket határozottan képviselnek.
A szavaknál több kell
A miniszterelnök szerint Magyarországnak más országokhoz képest nem volt több konfliktusa az EU-val, ami tükröződik az országgal szemben indított kötelezettségszegési eljárások számában. Ezen felül Magyarország gazdasági élénkülése Orbán szerint nem átmeneti, és Magyarország ezt követően a régió éllovasa lesz – összegzi a miniszterelnök érveit a Beyondbrics, és hozzáteszi, hogy ha ez így lesz, ezt különadókkal sújtott bankszektorral kell elérnie, a bankadó ugyanis marad, amit Orbán szerint az igazságos tehermegosztás igazol.
A miniszterelnök örömét fejezte ki, hogy a bankadó beépült a bankok működésébe és újra profitot termelnek. A Financial Times szerzője azonban hozzáteszi, hogy néhány bank igen, az olyanok viszont, mint az MKB Bank mélyen a vörös tartományban vannak. Ahhoz, hogy a régió éllovasa legyen, Orbánnak a szavaknál többet kell produkálnia, hogy meggyőzze a kétkedőket – írja a szerző.
Lemaradtunk
Rövid távon a gazdasági élénkülés valószínűleg erősödik William Jackson, a Capital Economics feltörekvő piaci elemzője szerint. A közelmúlt fellendülése azonban nagyrészt Németország fellendülésének köszönhető, ugyanis ez Magyarország fő exportpiaca. Az élénkülés folytatódhat, de Jackson szerint az a baj, hogy Magyarország nem kezelt néhány fontos problémát.
A szakértő szerint az elmúlt négy évben mély strukturális problémák épültek ki a gazdaságban. Az előző Orbán-kormány idején a gazdaságpolitika hirhedten kiszámíthatatlan volt, amit háborús retorika, váratlan adók és a devizahiteles mentőövek miatt elszenvedett banki veszteségek jellemeztek. Ugyanakkor az intézmények minősége megkérdőjeleződött, és a Fidesz megütközött az EU-val a bíróságok, valamint a központi bank függetlenségének megsértése miatt.
Jackson kitér arra is, hogy az üzleti környezet romlása tükröződik a beruházások csökkenésében. Eközben a jövedelmek növekedése elmaradt a Közép-Európai versenytársakhoz képest: a magyar egy főre eső GDP 2005-ben a harmadik volt a 11 közép-európai EU-tag mezőnyében, elmaradva Csehországtól és Szlovéniától. Múlt évben viszont már hátulról voltunk a harmadikak ezzel a mutatóval, és csak Romániát és Bulgáriát előztük meg. Hozzá kell tenni, hogy a lecsúszás már a Fidesz 2010-es kormányalakítása előtt is tartott, akkor a hatodik helyen állt az ország a GDP/fő tekintetében. A folyamat azonban egyre rosszabb lett az elmúlt négy évben, és az életszínvonalban Lettország, Litvánia és Lengyelország mögé került Magyarország.
Ez nem valószínű, hogy megjelenik a kormánypárti médiában Magyarországon, még a választások után sem – jegyzi meg a Financial Times blogja.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.