Matolcsyék egyre mélyebbre süllyednek a szivárogtatási botrányba
Matolcsy volt kabinetfőnöke közleményt adott ki, és azt állítja, nem vett részt azon az üzleti ebéden, amelyről könyvében megírta, hogy Matolcsy György kiszivárogtatta a Goldman Sachsnak az IMF-tárgyalások megkezdését. Azt is hangsúlyozza, hogy a résztvevőktől semmilyen információt nem kapott az ebédről.
Wiedermann Helga közleményben magyarázkodik arról, hogy Sakk és póker – krónika a magyar gazdasági szabadságharc győztes csatáiról című könyvében részletesen beszámolt arról az üzleti ebédről, amelyen Matolcsy György kiszivárogtatta a Goldman Sachsnak, hogy a kormány az IMF-hez fordul segítségért. A könyv múlt szerdai megjelenése után komoly botrány kerekedett az ügyből, ugyanis a könyv szerint kiszivárogtatott információ lehetőséget teremtett bennfentes kereskedésre, sőt a törvény szerint az is bennfentes kereskedésnek minősül, ha Matolcsy kiadta ezt az információt.
Matolcsy volt kabinetfőnöke, aki főnökét a jegybankba is követte titkárságvezetőként az MTI-nek küldött közleményében azt írta, hogy könyve tényregény. A botrányt kavart üzleti ebédről a közleményben úgy fogalmaz: "Az ellenzéki pártok által kifogásolt üzleti ebéddel kapcsolatban a könyv szerzőjeként kijelentem, hogy a tárgyaláson részt vett személyektől semmilyen információt nem kaptam, az ebéden magam nem vettem részt".
Tény + regény
Ezek szerint mindazt, amit az ebédről leírt, fikcióként kellene olvasni, és a szivárogtatás is fikció. A gond csak az, hogy a szivárogtatás eredménye például a londoni elemzőkhöz is eljutott annak idején.
A könyvben Wiedermann Helga azt írta, hogy Matolcsy György 2011. november 17-én együtt ebédelt a Goldman Sachs bankárjaival, és az ebéden a könyv szerint Matolcsy "csak úgy mellékesen megjegyezte", hogy Magyarország aznap délelőtt felvette az IMF-fel a kapcsolatot. "A beszélgetőpartnerek kezében megállt a vajazókés. Egyikük a mosdót keresve azonnal felállt. Nem tudni, hány telefont eresztett meg, de amikor visszajött, igen gyorsra fogták az ebédet. (...) A történtek után Matolcsy egészen biztos volt abban, hogy minden korábbi híresztelés igaz: a nagy nemzetközi befektető csoportok életveszélyes támadást indítottak Magyarország ellen" – írta Wiedermann Helga.
Azt írja a közleményben, hogy könyve műfaja szerint tényregénynek íródott, ugyanakkor számos olyan esemény szerepel a kötetben, melyeken személyesen nem volt jelen, az ott történtekről csupán – gyakran többszörös – áttételeken keresztül szerzett tudomást. Wiedermann Helga szerint jól látható a könyv szerkezetéből is, hogy a valósággal nagyobb vagy teljes mértékben megegyező részek forrásmegjelöléssel és idézőjelben szerepelnek. Minden, ezen túl a kötetben olvasható állítás, illetve következtetés a szerzői szabadság körébe tartozik – hangsúlyozza.
"Egyes pártok az elmúlt napokban saját politikai céljaikra kívánták felhasználni az általam írt Sakk és póker című könyvet, a teljes szövegkörnyezetből kiragadva és félremagyarázva annak egyes részleteit, egyúttal olyan hamis állításokat fogalmaztak meg, melyek a könyvben nem szerepelnek, s melyekre a könyv tartalma alapján következtetni nem lehet" – írta a szerző.
Egy együtt megélt fikció
Wiedermann Helga könyve a múlt héten jelent meg, a bemutatón Matolcsy György azt mondta: "együtt értük el a gazdasági sikereket", amelyeket az elmúlt négy évben teljesített az ország. A könyvben leírtakat Matolcsy akkor még együtt megélt történetként jellemezte, a szivárogtatási botrány kipattanása után, csütörtökön a Magyar Nemzeti Bank azonban már fikciónak minősítette.
Csütörtökön megszólalt Pleschinger Gyula, az NGM korábbi államtitkára – jelenleg a jegybank monetáris tanácsának tagja – is. Ő azt állítja, hogy az ebéd alkalmával semmilyen hivatali titok vagy bennfentes információ átadására nem került sor, így az sem hangzott el, hogy Magyarország az IMF-hez és az Európai Unióhoz fordult.
A könyv megjelenése után két nappal később a baloldali összefogás Matolcsy György lemondását és a legfőbb ügyész vizsgálatát kérte, amiért 2011 őszén nemzetgazdasági miniszterként "bennfentes információkat szivárogtatott ki" bankároknak. Március 18-án pedig az Együtt-PM feljelentést tett Matolcsy "kiszivárogtatása" miatt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.