Gazdaság hvg.hu 2014. március. 11. 15:48

Itt a mákhiány a nyakunkon?

Nagy gyógyszergyártók arra figyelmeztetnek, hogy Ausztráliának – mint a világ orvosi célra mákot termelő első országának – növelnie kell a növény termőterületét, különben hiány alakulhat ki. A fájdalomcsillapítók globális piaca a feltörekvő államok középosztályainak növekedésével párhuzamosan bővül, ehhez pedig több mákra van szükség.

A GlaxoSmithKline, Johnson & Johnson és a TPI Enterprises Australia gyógystergyártók arra figyelmeztetnek, hogy Ausztráliának – mint a világ orvosi célra mákot termelő első országának – növelnie kell a mák termőterületét, különben hiány alakulhat ki a növényből. A CNBC cikke szerint ugyanis a fájdalomcsillapítók globális piaca a feltörekvő államok középosztályainak növekedésével párhuzamosan bővül – majdnem 20 év alatt megháromszorozódott a naponta elfogyasztott fájdalomcsillapítók száma –, ehhez pedig több mákra van szükség. Ha nem lesz több mák, akkor pedig a piaci logika szerint elindulhatnak felfelé az árak.

A mák – a növény, nem a szemek – olyan anyagokat tartalmaz (például morfium, vagy kodein), melyeket a fájdalomcsillapítók előállításához szoktak felhasználni. Ausztráliában csak Tasmániában termesztettek eddig mákot, ám most a gyártók azzal kísérleteznek, hogy a kontinensen is termesszenek mákot, mivel Tasmániában véges a termőterület, illetve aszály és komoly vihar is pusztított a régióban.

Az orvosi célú máktermelést az ENSZ szabályozza, Ausztrália pedig az egyik olyan állam, mely azon országok közé tartozik, ahol lehet ilyen célra mákot termelni. Az ausztrál állam komoly pénzekkel támogatta ezt az iparágat, mára odáig jutott a helyzet, hogy a világ opiátalapú fájdalomcsillapító-mennyiségének feléhez szállít be alapanyagot.

A tasmániai farmerek ugyanakkor nem támogatják azokat az elképzeléseket, melyek szerint a szigeten kívül is lehetne orvosi célra mákot termeszteni, mivel így monopóliumuk és keresetük is veszélybe kerülne. A termelők azzal érvelnek, hogy a szigeten megfelelően zárt körülmények között – a nagyvárosoktól távol – tudják termeszteni a növényeket (így kisebb a veszélye, hogy mérgezést kapjanak az emberek, akik esetleg "rájárnának" a mákra). A canberrai kormányt ugyanakkor egyfelől más ausztrál régiók is nyomják, hogy ők is bevezetnék az orvosi célú máktermelést, emellett pedig a nagy gyógyszergyártók is hangsúlyozzák, veszélybe kerülhet Ausztrália helye a világpiacon, ha nem lépnek.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. január. 18. 20:00

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.